Par Valda Brauna fotoizstādi "Sāļie vēji" [24.03.2014. 10:13] Aigars Ravda, LMA mākslas zinātnes nodaļas 3. kursa students 5.02.–09.03.2014. Jūrmalas pilsētas muzejs
1.att. Autors: Valdis Brauns
Jūrmalas pilsētas muzejā Majoros, Tirgoņu ielā 29 bija baudāmi „Sāļie vēji”, atpūsti no Ventspils septiņdesmitajiem gadiem. Tos radījis Latvijas fotomākslas veterāns Valdis Brauns.(1)
Valdis Brauns pēc atgriešanās no dienesta padomju armijā 1969.gadā pievērsies zvejnieku dzīves dokumentēšanai fotogrāfijās. Tās skatītāju aizved tālajos septiņdesmitajos gados, kad zvejnieki vilka no jūras bagātīgu lomu, ķēra lašus (1.att.), vilka pilnus tīklus ar sidrabainām reņģēm (2.att.). Visa jūras piekraste bija nosēta ar zvejnieku ciematiem, kuri mūsdienās pamazām izzūd (3.att.). un ir neatgriezeniskā laika apzīmogoti. Tās, tāpat kā kādreiz pierastās Latvijas ainavas elements – zvejniekciemu tīklu būdas, jau pieder vēsturei, ko mūsdienās var uztvert kā etnogrāfisku retumu, ar nosacījumu, ja tās vēl vispār var atrast. Fotogrāfa darbi ir kļuvuši par liecību pagājušajam – septiņdesmito gadu attēlojumu individuālā mākslinieka skatījumā.
2.att. Autors: Valdis Brauns
3.att. Autors: Valdis Brauns
Eksponētajās fotogrāfijās tiek rādīts vienkāršs darba cilvēks. Varbūt tas skan pretenciozi, pat spekulatīvi, bet patoss padomju laika darba cilvēka attēlošanā bija neizbēgama, noteikta prasība fotogrāfijas estētikā. Darba censonim bija jābūt varonim. Dzīvi un sociālistisko īstenību vajadzēja rādīt pozitīvisma gaisotnē, traktētu reālistiskajā mākslā. Tomēr septiņdesmitajos gados padomju laika režīma prasības vairs nebija tik stingras. (4.att.)
Daži no fotogrāfijās redzamiem zvejniekiem, nevilšus, liek atcerēties Viļa Lāča romāna „Zvejnieka dēls” personāžus (5.att.). Izvēlētie tēli bija piemeklēti un pasniegti tā, lai varētu izraisīt skatītājā emocionālu reakciju neatkarīgi no satura uztveres līmeņa.
4.att. Autors: Valdis Brauns
5.att. Autors: Valdis Brauns
Zvejnieku darba ikdienā Valdis Brauns meklē interesantus rakursus (6.att.), tver mirkļus, paver skatītājam tēloto personāžu iekšējo pasauli. Demonstrē savu meistarību ar grafisku gaišo un tumšo laukumu poētisko saspēli, priekšmetu apjomu, ēnu un gaismas atspulgu līdzsvaru. Rada it kā parastās, skarbās zvejnieku darba vides estetizēšanu romantiskā gaisotnē.
Fotogrāfs portretos sasniedz dokumentālās un psiholoģiskās emocionalitātes augstāko pakāpi, kurā slēpjas dabisks un nesamākslots mākslas spēks (7.att.). Viņa varoņi ir cilvēki, kuri dzīvo īstenu zvejnieku dzīvi - ar savu vēsturi, stingru raksturu un sūru dzīves rūdījumu. Zem raupjajām, vēja aprautajām, grumbu izvagotajām sejām ir jūtamas cilvēku dvēseles iekšējās vibrācijas un smalkās matērijas rezonanse (8.att.). Fotogrāfijās ir lieliska prāta, emociju un skarbās zvejnieku dzīves realitātes sintēze (9.,10.att.).
6.att. Autors: Valdis Brauns
7.att. Autors: Valdis Brauns
8.att. Autors: Valdis Brauns
9.att. Autors: Valdis Brauns
10.att. Autors: Valdis Brauns
Starp zvejnieku portretiem un darba ainām ir iezagusies kailas sievietes fotogrāfija (11.att.). Tā ir vēstījums jaunam ciklam – māksliniecisku aktu periodam – fotogrāfa daiļradē, un aizsākās ap 1980.gadu pēc „zvejnieku perioda”, kurš ilga apmēram piecpadsmit gadus.(2)
Valda Brauna darbi ir klasiskas dokumentālās fotogrāfijas labs paraugs Latvijā un ne tikai. Jaunajiem fotogrāfiem, kuri vēlas praktizēt šajā mākslas jomā, izstādes apmeklējums var dot daudz pamācoša un būt atskaites punkts daiļrades ceļa sākumam.
11.att. Autors: Valdis Brauns
(1) Mākslinieks dzimis 1945.gada 27.martā, Ventspils rajona Ugālē. Ar fotografēšanu sācis nodarboties jau 1966.gadā. Strādājis kā fotogrāfs laikrakstā “Padomju Venta” (1967–1968), Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā (1974–1975), Komunālās saimniecības ministrijā (1978–1980), Latvijas Teātra biedrībā (1981–1989). Kopš 1990.gada, kā pats saka, ir brīvmākslinieks. FIAP biedrs ir kopš 1990.gada, AFIAP - kopš 1979.gada, tāpat saņēmis Mārtiņa Buclera prēmiju 1994.gadā.
Saņēmis augstākās starptautiskās atzinības no AFIAP un EFIAP, kā arī apbalvots ar Latvijas vēsturē pirmo World Press Photo Holandē zelta medaļu “Zelta acs”- par darbu “Laimes lietus”1978.gadā. Piedalījies 282 starptautiskajās izstādēs, sarīkojis 50 personālizstādes, saņēmis 142 apbalvojumus.