Gata Spalvēna monohromajām fotogrāfijām nav kopīgas tēmas. Tie var būt pilsētu skati, ainavas, cilvēks pilsētvidē vai ārpus; tās visas aptver sajūtu gamma par mirklīgā smalkumu. Bildēs gandrīz nekas nav inscenēts vai arī papildināts ar fotogrāfijas tehnoloģisku pēcapstrādi, līdz ar to it kā veidojot navigāciju sistēmu jaunā estētikas telpā.
Gatis Spalvēns. Antibes
Gatis Spalvēns. Antibes
Gatis Spalvēns. Deltaplāns
Gatis Spalvēns. Senas krasta ugunis
Tās ir tiešas un nesamākslotas, radītas sarkano lukturu gaismās – arī piezīmes par fotogrāfa piedzīvoto, parādot vietas, kurās viņš ir bijis – Nīderlande, Francija, Itālija, Grieķija, Latvija utt., visbiežāk pašam ieņemot novērotāja pozīciju.
Neskatoties uz to, ka ar savas vizuālās valodas izkopšanu Gatis Spalvēns ir aizrāvies patstāvīgi, tomēr nozīmīgu lomu viņa daiļradē ieņem pirmo foto iemaņu apgūšana pie fotogrāfa Ulda Balgas foto pulciņā "ARGENTUM” Talsos (sākot no 2004.gada), kā arī zināšanu papildināšana Tehniskās Jaunrades namā "ANNAS 2" Rīgā, Andreja Granta laboratorijā (2006–2008). Gata Spalvēna fotogrāfijām raksturīga fragmentāra telpu fiksācija, atspoguļojot interesi par gaismas un ēnas spēlēm – to veidotajiem ritmiem, atspulgiem, faktūrām un deformācijām, kas veidojas ārpus objektīva. Izsekojot hronoloģiskai daiļrades attīstībai, pēdējo gadu darbos telpas detalizācija fotogrāfijās paliek sekundāra, vairāk tverti panorāmiski skati, kuros tēls tiek izvirzīts priekšplānā, bet, kā vienmēr – iemiesojot darbos pārdomātu kompozīciju, kas balstīta gaismas un ēnas attiecībās.
Sākotnēji fotogrāfa bildes galvenokārt tika eksponētas Talsu mākslinieku izstāžu kontekstos; Gatis aktīvi līdzdarbojās procesuālās mākslas projektā "Talsu tiesa”, ko realizēja "Krūmu mākslas grupa", veltot to vētrā nolūzušajai 1905.–1907.gada revolūcijas Soda priedei. Tikai pēdējos gados Gatis Spalvēns sevi izstādēs pārstāv patstāvīgi vai arī piedalās citu mākslinieku kopizstādēs, tādā veidā savu daiļradi kontekstualizējot arī ārpus Talsu novada.
Šajā bilžu rādē fotogrāfijas aptver laika posmu no 2004. līdz 2014.gadam. Eksponētie darbi apvienoti sērijās: "Ēnu darbi”, kur galveno lomu spēlē tumšo un gaišo laukumu simbioze; "Kamčatka `13”, kur gaismēnu formālās attiecības turpina vulkānisko ainavu formveide; "Talspusnieki” – Talsu puses cilvēki, vietas, notikumi, kas tematiski saplūst ar sēriju "Radoņi”, kur tvertas radošas personas un to izpausmes; "Ārpus šejienes” – iekļauti attēli, kas fiksēti ārpus Ziemeļkurzmes, un "O. faili”, kas atklāj fotogrāfa interesi par faktūru un estētiskām saspēlēm uz un aiz operas skatuves.
Talsu novada muzejs
K. Mīlenbaha iela 19, Talsi
o., t., c., pt., s., sv. 10.00–17.00
pirmdienās slēgts www.talsumuzejs.lv