Ievas Kraules personālizstāde ...if all you told was turned to gold Ūmeo Zane Onckule, "kim?" Laikmetīgās mākslas centrs 28.02.2014 - 29.03.2014
"kim?" Laikmetīgās mākslas centrs 28. februārī plkst. 20.00 Vita Kuben galerijā Ūmeo, Zviedrijā atklāj Ievas Kraules personālizstādi ...if all you told was turned to gold. Atklāšanas pasākumu pavadīs Kaspara Groševa performance.
Attēls atrasts. Autors nezināms
"Valgos sapinusies grimase un smilšu čirkstoņa starp zobiem. Es atklāšu tev vairākus noslēpumus, bet tu nebūsi pārsteigts. Kaut kur starp pazaudētām dienasgrāmatām, tukšumā aiz vēl lielāka nekā, vietā, kur fluorescējošo spuldžu spožo gaismu nomaina mitra krēsla, paslēpušies sastinguši smaidi, kurus neviens vairs neatminas. Tie nevienam nepieder un neviens tos nav pazaudējis, un necenšas atgūt. To vienīgā iespēja ir nejaušība."
- fragments / Ieva Kraule
Kad atmiņas nepielūdzami aizslīd prom, pazūdot biezā miglā, uzburas atcerēšanās spriedze, gandrīz neapturama, sāpīga vēlme to paturēt. Tēli ir vienīgās sejas nepārtrauktajām izmaiņām laikā, sentimentam, kas joprojām ir šeit, klātesošs starp mums.
Šīs laika kapsulas, laika sejas – gan abstraktas, gan reālas – ir Ievas Kraules jaunās izstādes ...if all you told was turned to gold galvenais materiāls. Siltās krāsas un dominējošie zemes toņi, kas bija tik ierasti Padomju Latvijas tēlotājmākslā, šeit sastop laikmetīgās mākslas nereti savrupo un pasauso estētiku. Amatniecības taktīlums, sajaucies ar atrastiem priekšmetiem, atklāj vēlmi meklēt emocionālu, nostalģisku telpu, kur vēstures fragmenti, atmiņas un aizmirstais saplūst kopā vizuāli emocionālā pieredzē.
Izstādes atklāšanu pavadīs Kaspara Groševa performance, iedvesmojoties un balstoties uz mazpazīstamu un piemirstu padomju izglītojošo filmu "Sejas" (1971), kurā attēlota Rīgas hipiju, dzejnieku un mūziķu cīņa, lai saglabātu "rietumnieciskos" uzskatus.
Ieva Kraule (dz. 1987 Rīgā) studē Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā; pirms tam studējusi glezniecību un keramiku, strādā dažādos medijos. Viņas darbi atsaucas uz Padomju laika arhitektūru un interjera dizainu, amatniecību un 90. gadu popkultūru. Māksliniece izmanto pagātnes dekonstrukciju un kolektīvo atmiņu pieredzi, lai pētītu savu māksliniecisko un estētisko izvēļu cēloņus. Personālizstādes: “Sengaidītas brīvdienas pie fiktīvu atmiņu bezdibeņa” galerijā “Bastejs”, “11 no 10” "kim?" Laikmetīgās mākslas centrā un „Vientulība būs mans lielākais dārgums” Kalnciema kvartāla galerijā 2014. gadā.
Kaspars Groševs (dz. 1983) absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu. Personālizstādes: "00:10:00:00" kim? Laikmetīgās mākslas centrā (2013),"H" Kaņepes kultūras centrā (2012), "I/O. Bez ienaidniekiem" kim? Laikmetīgās mākslas centrā (2011). 2013. gada februārī Groševs sadarbībā ar Vivjenu Grifinu piedalījās Kīna Makkona personālizstādes "Open Close Thing" noslēguma priekšnesumāTintypegalerijā Londonā. Groševs raksta žurnālamStudija, uzstājas eksperimentālās mūzikas koncertos un veido raidījumu "Vīzijas" Radio Naba.
...if all you told was turned to gold ir otrā izstāde sērijā "Virsbūve. Kafejnīcas lieta”. Personālizstāžu cikls trīs epizodēs noris, atsaucoties Vita Kuben galerijas aicinājumam divu Eiropas kultūras galvaspilsētu 2014 – Rīgas un Ūmeo – sadarbības ietvaros.