VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Igaunijas mākslinieku grupas izstāde "Kursi koolkond - Kursi skola"
Māra Liepiņa, SIA „Rīgas nami” pasākumu projektu un komunikāciju vadītāja
08.11.2013 - 12.01.2014

"Rīgas mākslas telpas" Lielajā zālē skatāma Igaunijas mākslinieku grupas jubilejas izstāde "Kursi koolkond - Kursi skola". Pēdējo gadu laikā Latvijā plašākajā igauņu laikmetīgās mākslas izstādē skatāmi deviņu mākslinieku grupas "Kursi skola" darbi. Grupas māksliniekus vieno 25 gadus ilga sadarbība, katru gadu rīkojot kopizstādes Igaunijā un ārvalstīs.
 
 
Igaunijā bieži runā, ka mistiskā "Kursi skola" ir sagrāvusi uz metropoli centrēto mākslas modeli. Ilgu laiku kursieši tika uzskatīti par zināmā mērā trakajiem, kas gadskārtējos Kursi stila almanahos ar māksliniekiem piemītošo parodējošo, brīžiem pat dzēlīgo toni, uzkurināja pretsparu oficiālajai mākslai. Igauņu mākslinieku grupa tika dibināta 1988. gada 28. aprīlī, kad četri jauni mākslinieki no Tartu Pēters Alliks (Peeter Allik), Alberts Gulks (Albert Gulk), Ilmārs Krūsamē (Ilmar Kruusamäe) un Prīts Pangseps (Priit Pangsepp) apvienojās, lai nostātos opozīcijā Tallinai kā mākslas centram. Grupas nosaukums tika aizgūts no neliela ciemata Kursi, kas atrodas starp Tartu un Tallinu, apmēram 40 km no Tartu.

Pirms 25 gadiem, kad radās "Kursi skola", grupas dalībnieki publiski ironizēja un dēvēja sevi par provinciāliem māksliniekiem. Mūsdienās no "Kursi skolas" nāk gan biennāļu mākslinieki, gan valsts mākslas balvu laureāti, gan Igaunijas mākslas institūciju vadītāji un priekšsēdētāji.

"Par spīti nemanāmai saplūšanai ar lielo mākslu, šī grupa joprojām turas kopā, un arī konfrontācija ar oficiālo mākslu ir nedaudz izplūdusi. Saskaņā ar labi zināmo Herberta Rīda apgalvojumu, ka mākslinieku grupas turas kopā aptuveni četrus piecus gadus, kursieši ir pārspējuši visus rekordus. Viens no iemesliem varētu būt tas, ka te mēs nevaram runāt par skolu tās ierastajā izpratnē. Vai kāds var izskaidrot, kas kopīgs hiperreālistiskajiem Ilmāra Krūsamee (Ilmar Kruusamäe) portretiem ar Alberta Gulka (Albert Gulk) sirreālistiskajiem zīmējumiem, Marko Meetamma (Marko Mäetamm) konceptuālismam un Pētera Allika (Peeter Allik) groteskumam?

Protams, skaidrojumus varēs atrast, no kuriem, šķiet, vienkāršākais ir neatkarīgā, rotaļīgā un asā kursiešu mentalitāte. Viņi visi ir turējušies pretī dažādiem igauņu mākslas meinstrīmiem. Viņu darbus var pazīt pa gabalu. "Kursi skola" ir ievērojamu personību skola,” tā kursiešus un viņu darbus raksturo kritiķis un mākslas zinātnieks Ants Juske.

Izstādes kuratore: Baiba Morkāne.

Izstādi atbalsta: Igaunijas Vēstniecība Rīgā, SIA „Rīgas nami”, galerija "Bastejs".
 
"Rīgas mākslas telpa"
Kungu iela 3, Rīga
o., t., c., pt. s., sv. 11.00–18.00
pirmdienās slēgts
www.makslastelpa.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts