Monogrāfija "Jūlijs Feders" Latvijas Nacionālais mākslas muzejs atzīmē Jūlija Federa simt septiņdesmit piekto dzimšanas dienu, rīkojot ievērojamā latviešu ainavu glezniecības klasiķa retrospektīvu. Saistībā ar Jūlija Federa jubileju un izstādi Mākslas muzejā "Rīgas birža”, ar izdevuma galvenā atbalstītāja uzņēmēja Ginta Poiša, kā arī VKKF un "Alfor" atbalstu klajā laista monogrāfija "Jūlijs Feders” aktualizē izcilā klasiķa devumu latviešu ainavu glezniecībā un ir bagātīgi ilustrēta ar viņa gleznu reprodukcijām.
Grāmatā ietverts vairāku Latvijas mākslas zinātnieku – Eduarda Kļaviņa, Kristīnes Ogles, Intas Pujātes, Edvardas Šmites un Ineses Saknes – skatījums, kas atjauno līdzšinējo Jūlija Federa biogrāfijas un mākslinieciskās darbības interpretāciju.
Jūlijs Feders dzimis 1838. gada 19. jūnijā Kokneses krodzinieka Jāņa Federa ģimenē. Mācījās Rīgas Doma skolā un Bergmaņa privātskolā, 1856. gadā iestājās Pēterburgas Mākslas akadēmijā, kur specializējās ainavas žanrā Sokrāta Vorobjova darbnīcā, specializējoties ainavas žanrā. Pēc tam mākslinieks pilnveidoja savu meistarību Diseldorfas akadēmijas profesora baltvācieša Eižena Dikera darbnīcā un guva iespaidus, apceļojot Eiropu – Vāciju, Šveici un Norvēģiju. Sākotnēji darbojies kā zīmēšanas skolotājs un fotogrāfs Jelgavā, kopš 1876. gada mākslinieks lielāko dzīves daļu aizvadīja ārpus Latvijas – Ukrainā un Krievijā. Saiknes ar dzimteni turpinājās, atgriežoties vasaras atpūtā un gleznojot vietējās dabas motīvus, kam pieder būtiska vieta viņa atveidoto ainavu ģeogrāfijā. Jūlija Federa jaunradē atbalsojas laikmeta stilistiskās tendences un meklējumi ainavas koncepcijā.
Jūlija Federa nekrologā 1909. gadā Janis Rozentāls rakstīja: “Viņš, kas visu savu mūžu pats uz savu roku meklējis un pūlējies tikt skaidrībā ar savas mākslas prasībām, viņš ar jaunekļa ziņkārību centās iztirzāt un izprast jaunākos radošos principus. Nepalikt atpakaļ, nenovecot bija viņa devīze līdz pat mūža beigām (..) un viņš līdz ar saviem laika un studiju biedriem – slaveno Hūnu, Rozi, Dauguli u. c. – ir skaitāmi pie tiem agra pavasara vēstnešiem, kas dzimtenē vēl nevarēja atrast nokusuša paugura, kur ligzdu vīt.”
Izstādē „Rīgas biržā” eksponēta 19. gadsimta klasiķa Jūlija Federa gleznu izlase (ap 70 darbu) no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, vairāku citu muzeju un privātām kolekcijām. Monogrāfija par Jūliju Federu ir pieejama mākslas muzejā „Rīgas birža”, apgāda „Neputns” galerijā un labākajos Latvijas grāmatu veikalos.
Apgāds “Neputns”
Tērbatas iela 49/51-8, Rīga
Grāmatu iespējams iegādāties interneta veikalā www.neputns.lv.