VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Purvīša balvu 2013 saņem Andris Eglītis
Nataļja Sujunšalijeva, LNMM Reklāmas un informācijas darba kuratore
Iegūstot žūrijas visaugstāko novērtējumu, trešo Purvīša balvu saņēmis mākslinieks Andris Eglītis. Purvīša balvas 2013 ieguvēju žūrijas vārdā šovakar svinīgā pasākuma laikā paziņoja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce un muzeja patrona SIA „Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns. Līdz ar šo apbalvojumu mākslinieks iegūst arī vērienīgo naudas balvu – 20 tūkstošus latu.
 
Izstādes "Zemes darbi" atklāšana 2.09.2011. Foto: Didzis Grodzs
 
Trešās Purvīša balvas ieguvēju noteica starptautiska žūrija deviņu cilvēku sastāvā. Lēmumu par Purvīša balvas 2013 laureātu žūrija pieņēma slēgtā sēdē pēc izvērstām diskusijām nepilnu četru stundu garumā, izvērtējot visu astoņu finālistu – Harija Branta, Andra Brežes, Ivara Drulles, Andra Eglīša, Miķeļa Fišera, Andreja Granta, Gļeba Panteļejeva un Kriša Salmaņa darbus izstādē.

"Izvēle kā allaž nebija viegla. Lēmumu žūrija pieņēma, balsojot divās kārtās. Andris Eglītis ir pārliecinoši stabils autors, kurš savā mākslinieciskajā darbībā atklāj spēju radoši attīstīt latviešu glezniecības tradīciju un to pārradīt jaunā kvalitātē satura, formas un pielietojamo materiālu valodā. Žūrijas diskusijās vairākkārt tika uzsvērti tieši Eglīša nepārtrauktie radošie meklējumi un eksperimenti, tas, ka viņš neapstājas pie sasniegtā, bet vienmēr meklē jaunus veidus un ceļus, kā izpaust mākslā to, kā sajūt šo pasauli,” stāsta žūrijas priekšsēdētāja, LNMM direktore Māra Lāce. Jāatgādina, ka Andris Eglītis bija arī kandidāts uz pirmo Purvīša balvu 2009. gadā un ir viens no visbiežāk nominētajiem māksliniekiem.

Andris Eglītis Purvīša balvai 2013 tika nominēts un finālā pēc ekspertu vērtējuma tika virzīts par personālizstādi "Zemes darbi", kas bija izstādīta Mūkusalas Mākslas salonā 2011. gadā un kur bija aplūkojami viņa glezniecības darbi un instalācijas (02.09.–08.10.2011).

Purvīša balvas 2013 žūrijas darbā piedalījās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, LNMM galvenā atbalstītāja SIA „Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns, LR kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Dr. hab. art. Eduards Kļaviņš, mākslas kuratore un kritiķe Inga Šteimane, privātā fonda „Mūsdienu mākslas centrs” direktore Irina Vītola, laikmetīgās mākslas kritikas un teorijas žurnāla „Hudožestvennij žurnal” („Художественный журнал”) galvenais redaktors, mākslas kurators un kritiķis Viktors Miziano (Виктор Мизиано; Krievija), galerijas „Regina” direktore Nadja Tockaja (Надя Тоцкая; Krievija) un Viļņas Mākslas akadēmijas profesore, mākslas zinātņu doktore, kuratore Raminta Jurinaite (Lietuva).

Purvīša balvas 2013 kandidātu darbu izstāde plašākai publikai būs atvērta no rītdienas, 16. februāra, līdz 14. aprīlim LNMM izstāžu zālē "Arsenāls". Izstādes kuratore ir mākslas kritiķe Daiga Rudzāte. Izstādes dizainu veidojis mākslinieks Martins Vizbulis.

Purvīša balvas organizatori arī šogad turpina tradīciju un aicina ikvienu izstādes apmeklētāju un interesentu izteikt savu viedokli par astoņu Purvīša balvas 2013 finālistu veikumu, aizpildot anketu un nobalsojot par savu favorītu LNMM izstāžu zālē Arsenāls vai portāla „Delfi.lv” sadaļā „Kultūra”. Noslēdzoties izstādei, tiks paziņoti mākslinieki, kas ieguvuši vislielākās publikas simpātijas, kā arī noteikti divi balsotāji, kuri saņems iespēju gadu bez maksas apmeklēt LNMM organizētās izstādes.

Svētdien, 17. februārī, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz „Sarunu muzejā” izstāžu zālē Arsenāls, kuras īpašais viesis būs Purvīša balvas 2013 laureāts Andris Eglītis. Apmeklētājiem tiek piedāvāta unikāla iespēja iepazīties ar uzvarētāju, noklausīties viņa stāstījumu par sevi un saviem darbiem, kā arī uzdot jautājumus. Savukārt 3. un 10. martā plkst. 15.00 programmas „Sarunas muzejā” formātā notiks tikšanās ar māksliniekiem – Purvīša balvas 2013 kandidātiem. Kopā mēģināsim atklāt laikmetīgās mākslas vērtības, saprast tās būtību. Aicināti visi interesenti! Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.

Lai nodrošinātu nepārtrauktu Latvijas vizuālās mākslas jaunrades izvērtēšanu, jau tagad darbu uzsākusi ceturtās Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu grupa, kura strādās 2013. un 2014. gadā, regulāri izvirzot nominantus šim apbalvojumam. Ekspertu darba grupā darbojas LNMM 20. gs. 2. puses – 21. gs. kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas „Arsenāls” vadītāja Elita Ansone, mākslas zinātniece, kuratore, kritiķe Ieva Kulakova, mākslas zinātniece Stella Pelše, mākslas zinātniece, LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja Astrīda Rogule, kinorežisors, teorētiķis Dāvis Sīmanis, literāts, mākslas un kultūras interneta portāla „Arterritory.com” krievu redakcijas galvenais redaktors Sergejs Timofejevs un mākslas zinātniece Ramona Umblija.

PURVĪŠA BALVA
Purvīša balva dibināta 2008. gada janvārī ar mērķi regulāri un sistemātiski apzināt aktuālos notikumus un novērtēt izcilāko sasniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā, veicināt Latvijas mākslas procesa intensitāti, jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizēt Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām.

Balva nosaukta latviešu glezniecības vecmeistara Vilhelma Purvīša (1872–1945) vārdā, kurš bija izcils sava laika mākslinieks un mākslas pedagogs un guvis atzinību ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā līmenī. Būdams gudrs un tālredzīgs kultūrpolitiķis, Vilhelms Purvītis aktīvi atbalstīja sava laika jaunos māksliniekus un atklāja daudzus turpmākajos gados Latvijas mākslā īpašu vietu ieguvušus talantus. Vilhelma Purvīša vārds Latvijas mākslas vēsturē un plašākas sabiedrības apziņā kļuvis par nacionālās identitātes zīmi.

Purvīša balva tiek piešķirta reizi divos gados vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai, kas pārstāv Latvijas mākslu ar izcilu darbu, kurš dziļi saistīts ar sava laikmeta norisēm un kurā ir saite starp mūsdienu dzīvi, garīgiem ideāliem un absolūtām vērtībām. Par balvas laureātu kļūst autors, kurš saņēmis ekspertu un īpaši izveidotas žūrijas augstāko vērtējumu. Balvas apjoms ir 20 000 latu (ieskaitot nodokļus). Līdz šim tā ir lielākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā.

Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu „Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011. gadā kļuvis mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi „Varbūt”.

Purvīša balvas konkursu vizuālajā mākslā organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu SIA „Alfor”. Purvīša balvas realizācijā līdzdarbojas kultūras projektu aģentūra „INDIE” un aģentūra „P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”.

Projektu atbalsta: SIA „Alfor”
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts