Voldemārs Johansons ir renesanses tipa mākslinieks, kurš savā radošajā praksē apvieno interesi par vizualitāti, skaņu un zinātni. Viņš ir arī viens no šobrīd pārliecinošākajiem Latvijas laikmetīgās mākslas pārstāvjiem, kurš guvis ievērību starptautiskā mērogā. Voldemāra Johansona skaņas un gaismas instalācijas, ūdens skulptūras un pat plaknē risinātās kompozīcijas demonstrē izteikti jūtīgu attieksmi pret formu un telpu.
Pēdējos gados arvien aktuālāka tendence mūsdienu mākslā ir saistīta ar radošām metodēm, kuras tiek apzīmētas kā „mākslinieciskā pētniecība” vai „māksla kā pētniecība”. Šāda pieeja, kas ir raksturīga arī Voldemāra Johansona darbībai, prasa veikt laikā izvērstu un nereti sarežģītu priekšdarbu virkni, iesaistot citu nozaru speciālistus. Sadarbība ar dabaszinātniekiem un programmētājiem ir bijusi izšķiroši būtiska jaunās izstādes sagatavošanas procesa daļa.
Viena no Voldemāra Johansona radošo interešu lokā esošajām tēmām ir formu un rakstu veidošanās dabisku procesu rezultātā, ko viņš daudzveidīgi atklājis jau savos agrākajos darbos. Šiem sistēmteorijās apstiprinātajiem struktūru veidošanās principiem ir pievērsta mākslinieka uzmanība arī izstādē „Organiskie raksti / Attractors”. Strādājot ar dzīvās dabas materiālu, precīzāk, simulējot dabiskajiem tuvus ekosistēmas apstākļus, veikts ilgstošs bioloģisks pētījums, kura laikā iegūtie novērojumi kalpojuši par pamatu jaunu plaknes un telpas objektu radīšanai. Projekta tēma izvērsta instalācijā, skulptūrās un grafikas darbos.
„Saruna muzejā” piedāvā apmeklētājiem tuvāk uzzināt, kā top laikmetīgās mākslas, tehnoloģiju un zinātnes sintēze, kas palīdzēs veidot niansētāku izpratni par attīstības tendencēm šajās jomās. Tikšanās laikā Voldemārs Johansons iepazīstinās ar sarežģītā projekta konceptuālajiem mērķiem, pētnieciskā darba metodiku un konkrēto vizuālo mediju izvēli. Par pētījuma objektu – meža skudru koloniju (kas kā dzīva instalācija aplūkojama izstādē eksponētā terārijā), tai raksturīgajām īpatnībām stāstīs projekta zinātniskais konsultants, Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras asociētais profesors, zinātnisko publikāciju un grāmatu autors, entomologs Voldemārs Spuņģis, kura uzraudzībā veikta izstādes „dzīvo” eksponātu – skudru – iesaiste pētniecības procesā un mākslas darbu tapšanā.
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.
Izstāde skatāma līdz 2013. gada 27. janvārim.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle "Arsenāls"
Torņa iela 1, Rīga, LV-1050, Latvija
o., t., pt., 12:00–18:00
c. 12:00–20:00
s., sv. 12:00–17:00
pirmdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās valsts svētku dienās. www.lnmm.lv