VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Konference "Pilsētas vēsturiskās struktūras renovācija” Kuldīgā
Kuldīgā 2012. gada 4. un 5. oktobrī notiek zinātniski praktiskā konference "Pilsētas vēsturiskās struktūras renovācija”, ko Kuldīgas novada pašvaldība organizē sadarbībā ar Baltijas Arhitektūras centru (BAC), UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju.
 
 
Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa: „Kuldīga kļūst par vadošo pilsētu dažādu ar arhitektūru saistītu pasākumu organizēšanā, jo kopš pilsētas vēsturiskā centra iekļaušanas UNESCO Pasaules mantojuma priekšsarakstā esam sev izvirzījuši mērķi kļūt par UNESCO Pasaules mantojuma daļu. Mūsu lielākā vērtība ir vecpilsēta, kas veidojusies 17.–18. gadsimtā, tāpēc ļoti būtiski ir to saglabāt, attīstīt un papildināt ar mūsdienu arhitektūru, kas iekļaujas kopējā ansamblī un uzlabo vidi. Tas ir svarīgi arī tāpēc, ka Kuldīga kļūst aizvien pievilcīgāka tūristiem. Uzskatu, ka regulāras zinātniski praktiskās konferences par dažādām arhitektūras tēmām ne tikai dod impulsus Kuldīgas izaugsmei, bet arī rosina arhitektonisko domu visā Latvijā un pat plašākā reģionā.”

BAC prezidente Aivija Bārda: „Šī būs jau trešā starptautiskā arhitektu tikšanās Kuldīgā divu gadu laikā. Pirms gada notika Starptautiskās koka arhitektūras dienas, kas risinājās Kuldīgā un Rīgā. Šopavasar martā Rīgā, Jūrmalā, Ventspilī un Kuldīgā norisinājās starptautiskā konference „Universālais dizains, draudzīga arhitektūra un publiskā telpa”. Šovasar Kuldīgā un Rīgā organizējām arī starptautisku arhitektūras fotogrāfijas pilottūri, kurā piedalījās daudzi izcili fotogrāfi, kā arī vairāku valstu studenti, kas apgūst arhitektūru un fotomākslu. Kuldīgas domes un iedzīvotāju attieksme pret savas pilsētas unikālo arhitektūru ir labs paraugs daudzām citām pilsētām ne tikai Latvijā vien.”

Zinātniski praktiskā konference „Pilsētas vēsturiskās struktūras renovācija” sāksies 4. oktobra pēcpusdienā ar Kuldīgas pilsētas arhitektes Janas Jākobsones lekciju pilsētvidē, koferences lektorus un ekspertus iepazīstinot ar vecpilsētu, paviesojoties Kuldīgas Restaurācijas centrā un neformāli apmainoties ar pieredzi un viedokļiem.

Konferences dienā 5.oktobrī paredzētas lekcijas, kā arī starptautisks arhitektūras studentu plenērs „Zudusī apbūve; vēsturiskās un jaunās arhitektūras sintēze”, kura laikā radītos priekšlikumus prezentēs un apspriedīs konferences gaitā. Plenēram jau pieteikušies studenti no Latvijas augstskolām (piemēram, no RTU, RISEBA), kā arī no ārvalstīm (piemēram, no Maskavas Arhitektūras institūta (Valsts akadēmijas) un Kvalifikācijas paaugstināšanas centra „Urbānistika”, Baltkrievijas Valsts Universitātes). Notiks arī izstādes „Kuldīgas fotopilottūre” prezentācija, informējot par nākamajām arhitektūras fototūrēm, ko organizē BAC sadarbībā ar augstskolu arhitektūras fakultātēm.

Konferencei tiek gatavots priekšlasījums „Jaunā arhitektūra vēsturiskās pilsētās: ieguvumi un draudi”, ar to uzstāsies Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis.

Ar pētījumu „Padomju laika būvniecības pienesums vecpilsētu struktūrās, to perspektīva” uzstāsies izcilais arhitektūras teorētiķis, mākslas zinātņu doktors Aleksandrs Rappaports, kurš jau vairākus gadus dzīvo Mazirbē un turpina savu zinātnisko un augstskolas pedagoga darbu kā Krievijā, tā Latvijā.

Interesantas solās būt ārzemju viesu uzstāšanās. Zviedrijas Kultūras mantojuma pārvaldes Mantojuma departamenta vecākais arhitekts Pāls Anderss Stensons iepazīstinās ar vēsturiskās pilsētvides attīstīšanu Zviedrijā un Visbijas pilsētā, bet Hordalandes novada Mantojuma un muzeju pārvaldības dienesta vadītājs Pērs Mortens Ekerhovds sagatavojis zinojumu „Pagātnes pārvaldīšana. Saglabāšanas un attīstības risinājumi Bergenas vēsturiskajā centrā”. Baltkrievijas Valsts Universitātes Mākslas un dizaina departamenta un Vizuālās mākslas un mediju centra profesors Igors Duhans runās par vēsturiskās arhitektūras mantojuma fenomenu kā priekšnosacījumu modernajā arhitektūrā.

Konferences teorētisko daļu noslēgs Latvijas arhitekts Andris Kronbergs, runādams par mūsdienu un vēsturiskās arhitektūras dialogu.

Pieteikumus dalībai konferencē pieņem elektroniski līdz 1. oktobrim adrese: inta.jansone@kuldiga.lv vai pa tālruni +371 63350650.


Zinātniski praktiskā konference
“Pilsētas vēsturiskās struktūras renovācija”
2012. gada 4.–5. oktobrī

Programma

4. оktobris, Rātslaukums Kuldīgas vecpilsētā

16.00–19.00
Konferences lektoru un ekspertu iepazīstināšana ar Kuldīgas vecpilsētu, viesošanās Kuldīgas restaurācijas centrā, neformāla pieredzes un viedokļu apmaiņa; arhitektes Janas Jākobsones lekcija pilsētvidē.

5. оktobris, Kuldīgas sinagogas kompleksā, Mākslas namā, 1905. gada ielā 6

9.30–10.00
Konferences dalībnieku reģistrācija un rīta kafija

10.00–10.10
Konferences atklāšana; Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas Ingas Bērziņas uzruna

10.10–10.40
“Jaunā arhitektūra vēsturiskās pilsētās: ieguvumi un draudi”; Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, inspekcijas vadītājs Juris Dambis (Rīga, Latvija)

10.40–11.30
“Padomju laika būvniecības pienesums vecpilsētu struktūrās, to perspektīva”; arhitektūras teorētiķis, mākslas zinātņu doktors Aleksandrs Rappaports (Mazirbe, Latvija)

11.30–12.00
“Vēsturiskas pilsētvides attīstīšana Zviedrijā un Visbijas pilsētā”; Zviedrijas kultūras mantojuma pārvalde, Mantojuma pārvaldes departaments, vecākais arhitekts Pāls Anderss Stensons (Visbija, Zviedrija)

12.00–13.00
Pusdienas

13.00–13.30
“Pagātnes pārvaldīšana. Saglabāšanas un attīstības risinājumi Bergenas vēsturiskajā centrā.”; Hordalandes novada Mantojuma un muzeju pārvaldības dienests, Pērs Mortens Ekerhovds (Bergena, Norvēģija)

13.30–14.00
“Vēsturiskās arhitektūras un mantojuma fenomens – priekšnosacījums modernajā arhitektūrā”; Baltkrievijas universitāte, Mākslas un dizaina departaments, prof. Igors Duhans (Minska, Baltkrievija)

14.00–14.30
“Mūsdienu un vēsturiskās arhitektūras dialogs”; projektēšanas birojs “Arhis”, arhitekts Andris Kronbergs (Rīga, Latvija)

14.30–15.00
Kafijas pauze

15.00–15.30
“Zudusī apbūve; vēsturiskās un jaunās arhitektūras sintēze”; Starptautiskā arhitektūras studentu plenēra darbu prezentācijas

15.30–17.00
“Pilsētas vēsturiskās struktūras atjaunošanas paņēmieni: vēsture, mūsdienas, nākotne”; diskusija par tendencēm Kuldīgas vecpilsētā, moderators - arhitekts un politiķis Edgars Zalāns

17.00–17.30
Starptautiskā arhitektūras studentu plenēra darbu vērtēšana. Izstādes “Kuldīgas fotopilottūre” prezentēšana sadarbībā ar biedrību “Baltijas Arhitektūras centrs Latvija”

17.30–18.00
Starptautiskā arhitektūras studentu plenēra rezultātu paziņošana. Konferences noslēgums

18.00
Vakariņas
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts