VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Ilzes Avotiņas personālizstāde "Sapņu ķērājs"
26.09.2012 - 20.10.2012

26.septembrī pl. 17.00 galerijā "Daugava" atklāj Ilzes Avotiņas darbu izstādi "Sapņu ķērājs".
 
Gleznas autore: Ilze Avotiņa
 
"Ideja par izstādes nosaukumu un saturu radās no Ričarda Atenboro (ASV) 1999.gada filmas ”Pelēkās pūces”. Pēc filmas noskatīšanās atmiņā iezīmējās Ziemeļamerikas tautu etnogrāfiskā zīme - sapņu ķērājs - tas līdzīgi kā latvju rakstu zīmēs, kur simboliskās zīmes aizsargā cilvēkus no ļauna, vairo cilvēkos labo, cilvēcisko, mīlestību, saticību draudzību, vairo ticību saviem spēkiem sava pozitīvā mērķa sasniegšanā u.t.t.

Šo sapņu ķērāju, kurš ir izveidots apaļā formā un līdzinās izsmalcinātam zirnekļu tīkla veidojumam ,galvenokārt, pielietoja kāzās kā jaunlaulāto mīlestības sargātāju, tāpat arī to piekāra pie mazu bērniņu gultiņām, līdzīgi kā latviešu tautā etnogrāfisko zīmi, Laimes slotiņu, uzskata par dvēseles sargātāju, vai arī Saules zīme ir mūžīgās kustības un dzīvības simbols, tā, kas dod gaismu un siltumu, nosaka cilvēka laika ritējumu.

Šis salīdzinājums, kārtējo reizi man atgādināja, ka cilvēki visā pasaulē ir no senas pagātnes krājuši savas dzīves pieredzi, to vērodami, secinādami, pārmantodami to atziņu veidā no paaudzes paaudzē, veidodami, katrs, savai tautai īpašas nozīmes simboliskās zīmes, kuras nenoliedzami palīdz cilvēkam skaisti un harmoniski nostaigāt savu, dzīvei atvēlēto, laiku.

Mana izstāde ”Sapņu ķērājs” ir manas pārdomas par cilvēka mūža ritumu, par piederību savai tautai, par latviešu tautas tradīciju pārmantojamību no paaudzes paaudzē, par cilvēka uzdevumu šajā Saulē.

Izstādes mērķis ir nostiprināt sevī piederības sajūtu latviešu tautai un arī skatītajos rast piederību savai tautai.

Šo izstādi veltīšu savai vecvecmāmiņai Maijai Pecs un vecmāmiņai Ellai Kārkliņai Pecs."

Ilze Avotiņa
 
Galerija "Daugava"
Alksnāja iela 10/12, Rīga
o., t., c., pt., s. 11.00–18.00
pirmdienās, svētdienās slēgts
www.galerijadaugava.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts