Romana Korovina personālizstāde "Liesma groziņa formā" Una Meiberga, "Kalnciema kvartāls" 02.08.2012 - 22.08.2012
2012. gada 2. augustā "Kalnciema kvartālā" atklāj mākslinieka Romana Korovina izstādi "Liesma groziņa formā”. Izstāde apskatāma Izstāžu mājā līdz 22. augustam otrdien-piektdien no 16.00-22.00, sestdienās 12.00-22.00.
Foto: Romans Korovins
Foto: Romans Korovins
Foto: Romans Korovins
Foto: Romans Korovins
Romans Korovins ir Latvijā dzīvojošs un strādājošs krievu mākslinieks, kurš no vienas puses ir pazīstams un tiek saistīts ar daudziem un dažādiem lokālās kultūras vides dalījumiem un grupām, piemēram, tekstgrupu “Orbīta”, Vilks Production studiju, Latvijas fotomākslinieku eliti, kas regulāri tiek prezentēta ārvalstīs, u.tml., taču vienlaicīgi R. Korovins stāv ārpus tiem, nesaistoties ne ar vienu līdz galam. Pats par sevi.
„Liesma Groziņa Formā” ir R.Korovina 5. personālizstāde astoņu gadu laikā. Tajā redzamas ir pēdējos gados tapušas fotogrāfijas, kurās autors ierastās 35mm filmiņas vietā ir iemēģinājis roku ar plato 6x7cm filmu. Ierastās simetriskās kompozīcijas, ģeometrizācija, amizanti izvēlēti attēlojami objekti un to sakarības. Taču gaisma un gaismēna šajos darbos ir ieguvusi līdz šim R.Korovina mākslā nepieredzētu intensitāti.
Kā parasti uzmanību piesaistošs ir izstādes nosaukums, kas šķiet kā tāds maģiskā reālisma piemērs. No otras puses, tas var arī nebūt nedz brīnums, nedz arī valodisks kalambūrs, bet gan realitātē novērojama parādība. Ikdienišķa, nesarežģīta, bet tik un tā fascinējoša.
Iespējams to varētu izskaidrot, lietojot F.Liotāra nojēgumu par 'nereprezentējamo prezentāciju'. Proti, Liotāram tā ir viens no galvenajiem problēmpunktiem modernajā mākslā, kas parādās, mēģinot mākslas darbā izteikt notikumu. Tas ir, notikums parādās klātbūtnē nevis pateicoties formālai reprezentācijai jeb attēlojumam, bet gan tam, ko Liotārs sauktu par matērijas diferenci: dažādām niansēm, tembriem u.tml., kas savukārt ļauj pietuvoties sublīmā pieredzei. Sublīmā sajūtu veido Idejas (tajā skaitā arī morāles idejas) 'it kā' prezentācija tajā vietā, kur pati Ideja nevar tikt attēlota. Izjust sublīmo jeb cēlo nozīmē atrasties afektīvā paradoksā. Līdz ar ko varētu atļauties secināt, ka R.Korovina darbi ļauj kaut nedaudz, bet pietuvoties sublīmā pieredzei. Un vai tā būs reliģiski, mītpoētiski vai ikdienišķas rutīnas iekrāsota – tas jau pēc katra paša ieskatiem.
Teksta autore: mākslas kritiķe Iliāna Veinberga.
Daži autora biogrāfijas dati: Romans Korovins (1973) www.romankorovin.com
Mākslinieks dzīvo un strādā Rīgā, Latvijā. Absolvējis Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu (1991), Latvijas Mākslas akadēmiju (1995, BA) un ieguvis maģistra grādu, absolvējot LMA Grafikas nodaļu (1997. prof. Gunāra Kroļļa darbnīca). Kopā 1996. gada Romans strādā „Vilks Studio”, izņemot divus gadus (2000-2002), kad viņš nomainīja mūzikas klipu un reklāmu režisora amatu uz menedžera asistenta vietu Fulcrum galerijā Ņujorkā, ASV.
Citas personālizstādes:
2011. „Kotletes un sniegs”, Laikmetīgās mākslas centrs KIM, Rīga.
2009. „Ziema – Vasara, Ziema – Vasara - Nāve”, Rīgas Mākslas telpa / Intro zāle. Rīga.
2006 „Right in the Middle”, Andrejsala / „Orbita” projektu telpa, Rīga.
2004 „Pay Half and Run!”, Ivonnas Veihertes galerija, Rīga.
Grupu izstādes:
2010. „F/Stop”, 4.starptautiskais fotogrāfijas festivāls, Tapettenwerk, Leipciga (DE). Kuratore: Kirstin Dittrich
2010. „Muzejs”. Izstāde laikmetīgās mākslas festivāla „Survival Kit 2” ietvaros (Latvijas laikmetīgās mākslas centrs). Kuratore: Iliana Veinberga
2010. „Komentāri”, Laikmetīgās mākslas centrs KIM / FK galerija. Kurators: Vladimirs Svetlovs
2010. „Illusion of inclusion or Inclusion of Illusion”, Vartai galerija Viļņā (LT). Kuratores: Olga Temnikova (EE), Iliana Veinberga (LV), Danute Gambickaite, Egle Juoceviciute, Jolanta Marcišauskyte-Jurašiene (LT).
2009. „Privāts. Latvijas laikmetīgā fotogrāfija”, Latvijas Nacionālās mākslas muzejs, izstāžu zāle „Arsenāls”, Rīga. Kuratore: Alise Tīfentāle.
2008 . „Private, Latvian contemporary photography”, Winzavod – Maskavas laikmetīgās mākslas centrs (RU). Kuratore: Alise Tīfentāle
2008. „Medijs ir vēstījums?” Latvijas laikmetīgā fotogrāfija. Andrejsala / Latvijas Laikmetīgās mākslas centra projektu telpa „Ēdnīca” un korpusu cehs, Rīga. Kuratore Līga Lindenbauma.
2008. Baltic Pop, contemporary art from Latvia, Lithuania, Estonia. Giedre Bartelt galerija, Berlīne (DE). Kuratore: Giedre Bartelt.
2007. „Critically in Between”, starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde Athina mākslas tirgū, Atēnās (GR). Kurators: Victor Misiano.
2006. „Neatliekamā biennāle Čečenijā”, ceļojoša starptautiskas laikmetīgās mākslas izstāžu sērijas, Rīga, Parīze, Tallina, Groznija u.c. kuratore: Evelyne Jouanno, Rīgas ekspozīcijas kuratore: Ieva Kalniņa.