Mākslas dienas 2009 Mārtiņš Heimrāts, Latvijas Mākslinieku savienības prezidents 18.04.2009 - 17.05.2009
Sen jau vairs nav tā, ka tas, vai notiks vai nenotiks Mākslas dienas, būtu atkarīgs no Mākslinieku savienības vai citām organizācijām. Tās vienkārši notiek, pašas par sevi un daudzviet Latvijā. Mēs gan labi apzināmies to, ko varam izdarīt mēs, un ko neviens cits mūsu vietā nedarīs. Tas ir - Mākslas dienu administrēšana, apkopojot ziņas par visu notiekošo un šo informāciju izplatot tālāk. Mākslas dienu plakāta veidošana šogad ir uzticēta grafiķim Kirilam Šmeļkovam. Iespējams, jaunākā paaudze viņu nezina, lai gan viņu var uzskatīt par vienu no talantīgākiem 70./80. gadu mijas māksliniekiem - nonkonformistiem. Pašreiz viņš nodarbojas praktiski tikai ar preses dizainu, tāpēc īpaši priecājamies, ka viņš piekrita mūsu ierosinājumam. |
| |
|
Mākslas dienu plakāta simboliskais tēls vienmēr nedaudz ir iezīmējis vispārējo Mākslas dienu gaisotni. Atgādināšu dažus nesenās pagātnes plakātus: 2005. gada māksla kā terrors, 2006. gads māksla - kuģis, 2007.gads - ūdens pile izslāpušajiem, 2008 - māksla - tirgus, tirgus māksla, mākslas tirgus. Un šogad 2009. gadā - cirks, māksla cirkū, cirkus mākslā, dzīve kā cirks, smiekli caur asarām un otrādi. Vienmēr ir bijuši galma mākslinieki un galma āksti. Vieni dzīvi ir idealizējuši, otri rādījuši tās patieso, bieži vien nepatīkamo seju. Bet lielākā daļa mākslinieku ir aizpildījusi posmu starp šiem diviem poliem.
Lai gan Latvijas Mākslinieku savienība galvenokārt izceļ saistību ar Cirku, mūsu galvenais finansiālais atbalstītājs arī šogad ir Rīgas Centrāltirgus.
Jau 17. aprīlī daudzveidīgi un interesanti Mākslas Dienām veltīti pasākumi notiks Ziedoņdārzā: www.kulturaskoledza.lv
Kā redzat, Mākslas dienas ne sākas ne beidzas norādītajos datumos. Tas arī ir cirks. Vēl no 24. līdz 26. maijam uz Mākslas dienas pasākumiem aicinās VEF'a kolonijas mākslinieki. Par to sīkāk Jums var pastāstīt Kaspars Lielgalvis (kaspars@totaldobze.lv).
18. aprīlis ir ne tikai Lielā Talkas, bet arī Eiropas Cirkus diena, kas pie mums tiek atzīmēta pirmoreiz, un, kad Rīgas Cirkū notiks tai veltītais pasākums, tā gaitā stafete tiks nodota Mākslas dienām. Šis brīdis tad arī skaitīsies oficiālais Mākslas dienu sākums. Šajā dienā Rīgas Centrāltirgus Zivju paviljonā tiks atklāta Foto izstāde ‘'Tirgus blūzs I", kas ir pagājušo Mākslas dienu aktivitāšu auglis. Arī šogad fotogrāfu desantu tirgū vadīs Vilnis Auziņš. Šajā dienā savu darbnīcu durvis interesentiem vērs arī Mārupītes tēlniecības parka mākslinieki un Mākslas dienas tiks atklātas Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā. Un, kā saka tā direktors Ojārs Feldbergs : Ir pienācis laiks sakopt ainavu un tur atrodošos mākslas darbus un atklāt Mākslas dienas."
Sadarbība ar cirku turpināsies un noteiktam skaitam mākslinieku Mākslas dienu laikā būs iespēja apmeklēt visas izrādes (19 pēc skaita) un iemūžināt skicēs un zīmējumos tur notiekošo.
16. maijā Rīgas Cirkā notiks reanimētais Mākslas dienu Basketbola turnīrs. Senāk tā bija neatņemama un kolorīta MD sastāvdaļa, kurā piedalījās ne tikai mākslinieki, bet arī citu radošo profesiju pārstāvji. Reanimācijas procesu iedvesmo allaž sportiskais Jānis Anmanis.
Mākslas dienu nobeigumā paredzēts mākslinieku gājiens no Mākslinieku nama Daugavmalā uz Rīgas Cirku, kura arēna tiks nodota mūsu rīcībā. Tur notiks kopīgs LMS pasākums (medaļas ‘'Gada mākslinieks'' pasniegšana, mājas lapu prezentācija, filmas, eksotiskas dejas, izstāde, atklāta valdes sēde un iespējams pat - kopsapulce).
Mākslinieku namā, 21.aprīlī tiks atklāta izstāde, kurā redzēsim, kā mākslinieki redz paši sevi. Izstādes "Pašportrets" ieceres autore un projekta vadītāja ir grafiķe Ilze Lībiete.
Ja 26. aprīlī, sākot no plkst. 12.00, būsiet Kronvalda parkā iepretīm Ostas pārvaldei, nebrīnieties, ja tur sastapsiet tādus gleznotājus klasiķus kā Jāzepu Pīgozni, Nikolaju Karagodinu, Edgaru Vinteru, Juri Ģērmani un citus. Viņus kopīgam plenēram šajā vietā būs vienojis gleznotājs Edmunds Lūcis (edmunds.lucis@tvnet.lv)
Edmunds Lūcis vadīs arī mākslinieku grupu uz Rīgas Centrālirgus Gaļas paviljona jumta Perona, kuri zīmēs tirgotāju, pircēju un citu interesentu portretus. Šajā vietā mēģināsim radīt nelielu Monmartru, kur spēlēs Pēdējais Rīgas leijerkastnieks, uzstāsies Rīgas cirkus studijas dalībnieki un darbosies kafejnīca ‘'Piedod Mūza''. Kati Seržāni pazīstam kā lielisku zīmētāju, kura saņēmusi vairākas Starptautiskas balvas un ir pazīstama ar saviem lielizmēra darbiem. Uz Perona viņa vadīs mākslinieku akciju ‘'Rupjmaize vai ķieģelis''. Apmeklētājiem būs iespēja iegādāties augstas kvalitātes mākslas priekšmetus par pieņemamām cenām, bet galerijas sevi prezentēs ar šedevriem. Pieteikta ir atsevišķu objektu prezentācija (Ģirts Burvis). Zivju paviljonā notiks Fotoizstādes finisāža, darbosies Foto salons, kur pēc pašu vēlēšanās tiks portretēti visi šā paviljona tirgotāji, pircēji un citi apmeklētāji (Vilnis Auziņš).
Jāpiemin pasākums kādā jaunapgūstamā teritorijā. Tas ir ugunsgrēkā cietušais Vidzemes tirgus Gaļas paviljons. Tur no 1. līdz 9. maijam notiks pasākumu virkne, kuras galvenais dzinējspēks ir jaunais tēlnieks Edgars Kvjatkovskis.
Mākslas dienu laikā notiek arī cieši ar Mākslinieku savienību saistīts Muzeju nakts pasākums, kurā piedalīsimies pirmo reiz. Mūsu galvenais trumpis būs Padomju laika glezniecības šedevri un mūsu Atklātie krājumi, kas ir vienīgā vieta Latvijā, kur koncentrētā veidā šā perioda labāko autoru darbus var apskatīt. Darbosies Mākslinieku nama kafejnīca ‘'Piedod, Mūza'', kuras unikālais 70.-o gadu interjers ir saglabājies bez būtiskām izmaiņām (arhit. Māris Gundars). Atvērtas būs arī oforta, litogrāfijas un, iespējams, arī atsevišķas mākslinieku darbnīcas. Muzeja nakts projekta autore un vadītāja ir Atklāto krājumu vadītāja Rita Šmagre-Žīgure.
|
| Atgriezties | |
|