VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Divas izstādes - Leonīda Āriņa "Motīvi. Variācijas" un Artura Bērziņa "Prāta darbi" - Tukumā
Līga Lindenbauma, Tukuma Mākslas muzeja vadītāja
07.07.2012 - 02.09.2012

No 7. jūlija līdz 2. septembrim Tukuma Mākslas muzejā skatāmas divas jaunas izstādes – Leonīda Āriņa „Motīvi. Variācijas” un Artura Bērziņa „Prāta darbi”. Abu izstāžu vadmotīvs – dzīvo mazpilsētā, domā globāli.
 
Skats no Leonīda Āriņa izstādes atklāšanas. Foto: A. Ozola
Skats no Leonīda Āriņa izstādes atklāšanas. Foto: A. Ozola
 
Izstāde „Motīvi. Variācijas” veltīta Leonīda Āriņa (1907-1991) – gleznotāja, Tukuma muzeja dibinātāja un ilggadēja vadītāja – 105 dzimšanas dienai.

Visas savas radošās dzīves laikā L. Āriņš vairākkārt atgriezās pie pāris iemīļotiem motīviem, saskatot tajos ne tikai kompozicionāli vai koloristiski risināmus uzdevumus, bet spējot nereti ikdienišķos skatos ietvert atsauces uz mākslas vēsturi, tradicionālo tautas mantojumu un etnogrāfiju, kā arī pārdomāt mākslinieka un mākslas darba rašanās priekšnosacījumus. Viņš ir viens no retajiem latviešu māksliniekiem, kurš jau kopš studiju laikiem 1920.-30. gados pastiprināti ir studējis modernisma, pārsvarā franču, mākslinieku darbus, un, nekad to nenoliedzot, pārņēmis no viņiem atsevišķus formālus paņēmienus un integrējis tos savā rokrakstā. Mūsdienās L. Āriņa glezniecība pārsteidz ar savdabīgu, tikai viņam raksturīgu, eksporesionistisku fovisma variāciju, un apkārtējā vidē noskatītu, bet tai pat laikā personiski simbolisku tematiku.

Izstāde izceļ L. Āriņu kā nemitīgu meklētāju un koncentrējas uz viņa populārākajām tēmām, piemēram, Gurzufa līcis, mākslinieka māja un dārzs, vagas. Izstādes vadmotīvs - mākslinieka darbnīca un tās plašās variācijas dažādos posmos tapušajās gleznās un zīmējumos.

Izstādē eksponētas gleznas, zīmējumi un māksliniekam piederējušās lietas no Tukuma muzeja kolekcijas un privātkolekcijas. To papildina ieskats improvizētā L. Āriņa darbnīcā – pēdējais, nepabeigtais Tukuma skats, un jau par leģendu kļuvušais, gleznās un neskaitāmos zīmējumos redzamais, paša autora iecerētais un modernisma dizaina ietekmē tapušais krēsls.

Īpaši ir padomāts par mazajiem izstādes apmeklētājiem. Viņiem dota iespēja piesēsties pie neliela molberta un līdzīgi māksliniekam, kurš nejauši pamanījis savu iemīļoto vagu motīvu tautastērpu brunču svītrās, radīt savu tautastērpa brunču un vagu motīvu variāciju.

Bez maksas pieejams izstādes ceļvedis ar īsiem L. Āriņa motīvu skaidrojumiem.

Paralēli L. Āriņa izstādei skatāmi Artura Bērziņa (dz. 1971) jaunāko gleznu izstāde „Prāta darbi”. Atšķirībā no L. Āriņa, kas savā glezniecībā ir uzturējis dzīvu dialogu ar sev tuviem modernisma posma māksliniekiem, A. Bērziņš savu jaunāko darbu sēriju veidojis lasot dažādu laiku un domāšanas tradīciju filozofu darbus. Kā inspirāciju avotus A. Bērziņš izmantojis Platona, Renē Dekarta, Frīdriha Nīčes, Žana Bodrijāra un Nikolā Burjo tekstus, vizualizējot sev saistošus fragmentus vai to ietekmē dzimušus tēlus.
Visu izstādes laiku Tukuma bibliotēkā (Šēseles iela 3, Tukums) īpašā stendā būs pieejami A. Bērziņa inspirācijas avotu – Platona, F. Nīče, R. Dekarta un N. Burjo darbi, bet Ž. Bodrijāra „Simulakri un simulācija” pieejams lasīšanai izstāžu zālē.

Arturs Bērziņš (1971) ir gleznotājs, kurš veido konceptuālu darbu sērijas – vizuālus pētījumus par latviešu glezniecības tradīcijām, kultūras un sistēmu veidojošajām struktūrām, skaņu un tās izplatības formām, laiku un tā ritējumu. A. Bērziņš ir Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļas Maģistra programmas absolvents, šobrīd studē Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļas Maģistra programmā. Līdz šim sarīkojis 14 personālizstādes, piedalījies vairāk kā 14 grupu izstādēs. 2008. gadā saņēmis laikraksta „Diena” Gada balvu kultūrā, bijis nominēts „Purvīša” balvai. Dzimis, audzis un joprojām dzīvo un strādā Olainē.

A. Bērziņa „Prāta darbi” tapuši ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Leonīda Āriņa „Motīvi. Variācijas” un Artura Bērziņa „Prāta darbi” ir otrā epizode no izstāžu sērijas „Duets”, kurā līdztekus jau atzītu un sabiedrībā iemīļotu mākslinieku darbiem no Tukuma muzeja kolekcijas tiek izstādīti vizuāli, saturiski vai konceptuāli saistoši laikmetīgās mākslas autori. Paralēlās izstādes ļauj ne tikai aktualizēt muzeja izcilo latviešu glezniecības kolekciju, bet arī salīdzināt latviešu glezniecības klasiķu un mūsdienu laikmetīgās mākslas pārstāvju darbus.
 
Tukuma Mākslas muzejs
Harmonijas iela 7, Tukums
o., t., c., pt., 11.00–17.00
s., sv. 11.00–16.00
pirmdienās slēgts
www.tukumamuzejs.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts