"Sarunas muzejā": "Negantnieki. Mākslinieki – sabiedrības izaicinātāji" Sniedze Kāle, izstādes kuratore, mākslas zinātniece Noslēdzot sezonu LNMM izglītības programmai "Sarunas muzejā”, svētdien, 15. jūlijā, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle "Arsenāls" aicina skatītājus uz tikšanos ar skandalozās izstādes "Negantnieki. Mākslinieki – sabiedrības izaicinātāji" kuratori, mākslas zinātnieci Sniedzi Kāli.
Izstāde "Negantnieki. Mākslinieki – sabiedrības izaicinātāji" LNMM izstāžu zālē "Arsenāls". 2012. Foto: Jūlija Guļtjajeva
Izstāde "Negantnieki. Mākslinieki – sabiedrības izaicinātāji" LNMM izstāžu zālē "Arsenāls". 2012. Foto: Jūlija Guļtjajeva
Izstāde "Negantnieki. Mākslinieki – sabiedrības izaicinātāji" LNMM izstāžu zālē "Arsenāls". 2012. Foto: Jūlija Guļtjajeva
„Protests un neapmierinātība – tā varētu raksturot daudzu pasaules valstu iedzīvotāju pašreizējo noskaņojumu, kura pamatā ir krīzes izraisītās ekonomiskās sekas vai līdzšinējā politiskā režīma darbība. Pilsoņi iziet ielās un piketē, bet māksliniekiem-„negantniekiem” protests ir ikdiena. Pārmantojuši 1960. gados jauniešu kultūrā dzimušās „kontra” kultūras tradīcijas, viņi arī labklājības un miera periodā uzņemas opozicionāru lomu, jo izteiktā mākslinieku jūtība liek aktīvi reaģēt uz apkārt notiekošo un paust to savā daiļradē. Viņiem svarīga ir atgriezeniskā saite ar sabiedrību, kas nereti noved pie sakāpinātu izteiksmes līdzekļu vai kliedzošu tēlu un tematikas lietošanas ar mērķi izsaukt pretreakciju,” paskaidro izstādes koncepciju Sniedze Kāle.
Izstāde pārstāv Latvijas māksliniekus-provokatorus ar darbiem, kas tapuši no 1980. gadu otrās puses līdz mūsdienām – laikā, kad vienīgais cenzūras aparāts ir bijusi pašas sabiedrības attieksme. Lai uzsvērtu vienu no izstādes uzstādījumiem – demonstrēt vērtēšanas kritēriju nosacītību –, ekspozīcijā apvienotas vairākas mākslinieku paaudzes, izceļot tos autorus, kuri ir vērsti uz sabiedrības izaicināšanu. Kas reiz 1980. gados izpelnījās asu sabiedrības un arī mākslas pazinēju kritiku, mūsdienās bauda klasiķu statusu.
Lai gan izstāde savā konceptā nepretendē uz provokatīvu Latvijas mākslas liecību atlasi, jo šādi notikumi vienmēr ir „īslaicīgi”, eksponētie šokējoši provokatīvi mākslas darbi – gleznas, grafikas, objekti, instalācijas, fotogrāfijas un filmas – liek skatītājam padomāt par reālās dzīves negācijām, morāles normām un tikumības zonas pārklājumu mūsdienu sabiedrībā un katrā no mums. Ņemot vērā provokācijas nepastāvīgo dabu, izstāde balstīta uz izaicinājumu plašākā izpratnē, izvēloties drosmīgos Latvijas māksliniekus, kas tīšām pievēršas „neērtiem” vai „nepatīkamiem” tematiem.
Kopā ar projekta kuratori apmeklētāji apskatīs ekspozīcijas tematiskos blokus, uzzinās par mākslas provokācijas vēsturi, noskaidros šīs parādības lokālo raksturojumu, sapratīs atšķirību starp mākslinieku-huligānu un sociālkritizētāju, kā arī mēģinās nolasīt viņu darbos iešifrētus politiski un sociāli asus, simboliskus, poētiski izaicinošus, terapeitiskus un ironiskus kodus. Šī tikšanās ir domāta kā viedokļu apmaiņas platforma ar mērķi veidot dinamisku dialogu starp mākslas darbu un skatītāju, neizmirstot arī par „spēles” elementu, kas slēpjas izstādes virsnosaukumā „Negantnieki”, bez kura nav iedomājama kultūra.
Izstāde skatāma līdz 29. jūlijam.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle "Arsenāls"
Torņa iela 1, Rīga, LV-1050, Latvija
o., t., pt., 12:00–18:00
c. 12:00–20:00
s., sv. 12:00–17:00
pirmdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās valsts svētku dienās. www.lnmm.lv