9.augustā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls" tiek atklāta līdz šim nezināmā talantīgā Liepājas mākslinieka Visvalža Ziediņa darbu izstāde. Jāpiebilst, ka autora vārds plašākai publikai nav bijis pazīstams, jo V.Ziediņš, neskatoties uz to, ka vairāk nekā četrdesmit gadu radījis oriģinālus un savam laikmetam neparastus, ekspresīvus darbus, vienlaikus ir ļoti mērķtiecīgi izvairījies savus darbus eksponēt publiski.
Visvaldis Ziediņš. Materializētas sajūtas
Koks, grīdas lupata, līme, eļļa, drātis, sintētiskā aukla. 20. gs. 80. gadi. Publicitātes foto
Visvaldis Ziediņš. Objekts. Pudeļu kastes, eļļa
20. gs. 80. gadi. Publicitātes foto
Visvaldis Ziediņš. Kārbiņa: pašportrets. Koka kaste (marmelādes „Gundega“ iepakojums), pases fotogrāfija, metāla stieples. 41x30x5 cm. 1980 gadi. Publicitātes foto
Ziediņš Visvaldis. Imka guļ. Kartons, tuša, guaša.
43,5x66,7 cm. 1960. gadu otrā puse. Publicitātes foto
Visvaldis Ziediņš. Kurpe
Kurpe, gliemežnīcas. 12x28x8 cm. Bez datējuma. Publicitātes foto
Savulaik, būdams jauns mākslinieks, viņš savā dienasgrāmatā ierakstījis: „Es savas bildes nevienam nerādīšu un izstādēs arī nenesīšu.“ Un šim savas radošās dzīves lozungam mākslinieks arī visu mūžu – līdz pat savai aiziešanai viņsaulē 2007. gadā – sekojis.
Iniciatīva mākslinieka radošo sniegumu atklāt mākslas profesionāļiem Latvijā jau pēc viņa aiziešanas mūžībā pieder māksliniekam Aldim Kļaviņam, kurš arī ilgstoši vadījis Latvijas Mākslinieku savienības Liepājas nodaļu. Viņš pirms četriem gadiem uzrunājis galeristi Ivonnu Veiherti un rosinājis interesi par Ziediņa darbiem. I.Veiherte atzīst, ka, ņemot vērā mākslinieka līdz šim absolūti nezināmo daiļradi, bijis nepieciešams vairāku gadu intensīvs darbs, lai izveidotu pirmo Ziediņa personālizstādi un parādītu vismaz daļu no tā, ko autors vairāk nekā četrdesmit gadu gaitā radījis. „Taču aizraujošākais ir tas, ka, neskatoties uz laika periodu, kad mākslinieks strādājis, viņa darbi ir aktuāli un laikmetīgi arī šodien, turklāt tie pilnībā atbilst sava laika, 60. – 70. gadu virzieniem pasaulē, “ piebilst I.Veiherte.
Visvaldis Ziediņš. Pašportrets. Māla ķieģelis, plastmasas deguns un acs, mākslīgās ūsas. 20x13x7.5 cm
20. gs. 90. gadu beigas – 21. gs. sākums. Publicitātes foto
Visvaldis Ziediņš. Plaukstas ar lapām. Papīrs, guaša, tuša, metāla sejiņa. 66x46 cm. 1966. Publicitātes foto
Visvaldis Ziediņš. Ceļa Kompozīcija. Kartons, alkīds, emulsija, tuša, varde. 28x19 cm. 1977. Publicitātes foto
Visvaldis Ziediņš. Grupas portrets. Koks, metāls, eļļa. 64x43x4.5 cm. 20. gs. 60. gadi. Publicitātes foto
Izstādes „Kustība. Visvaldis Ziediņš“ kuratore Ieva Kulakova, kura ir arī grāmatas „Kustība. Visvaldis Ziediņš“ autore, sniedz pārskatu mākslinieka radošajiem meklējumiem 20. gadsimta otrajā pusē. Pamatojoties uz realitātes izpēti, ko Ziediņš sapratis kā ķīmisku, mehānisku un bioloģisku patiesību savijumu, viņš – jo īpaši 60. un 70. gados – strādājis pie konkrētu ideju attīstības mākslā. Izstādē šie radošie meklējumi dalīti noteiktās tematiskās grupās – „Laika nospiedumi“, „Sajūtu entropija“, „Atbrīvošanās no realitātes“, „Struktūras“, „Jauna pasaule“, „Civilizācijas teātris“ un „Kosmoss“. Katras tematiskās sadaļas fonu iezīmē cita mākslinieka – Ziediņa laikabiedra – līdzīgu meklējumu liecības pasaules mākslā. Tāpēc izstādi papildina pasaules slavenu mākslinieku un režisoru Jona Meka, Nensijas Holtas un Roberta Smitsona, Volfa Fostela, Nam Džun Paika, Martas Rosleres, „Art 21“, Salvadora Dalī un Žozē Montesa-Bakēra filmu un video darbi. Šādu izstādes iekārtojuma principu nosaka mākslinieka apzinātā izolēšanās tieksme no oficiālās Padomju Latvijas mākslas scēnas, un tas vienlaikus dod iespēju uzlūkot Visvalža Ziediņa darbus pasaules mākslas kontekstā.
Visvaldis Ziediņš. Spainis. Kartons, metāla spainis, eļļa. 37x26x3 cm. 1981. Publicitātes foto
Visvaldis Ziediņš. Kompozīcija ar zāģi un žokli. Koks, rokas zāģa fragments ar rokturi, kauls, plastmasas bumbiņa, eļļa. 21x16 cm. 2005. Publicitātes foto
Visvaldis Ziediņš. Mākslojums (pēc Edgara Alana Po st āstu motīviem). Kartons, audekls, koks, cimdi, eļļa. 50x53 cm. 1978. Publicitātes foto
Visvaldis Ziediņš. Citplanētietis. Papīrs,tuša. 20.2x13.3 cm. 1965. Publicitātes foto
Vienlaikus ar izstādi prezentētās grāmatas autore Ieva Kulakova uzsver: „Ir daudz runāts, ka Latvijas padomju perioda mākslā atšķirībā no Krievijas neesot „tīrā” nonkonformisma, ko pieņemts saistīt ar principiālu pretstatu sociālistiskajam reālismam. Ir pat izskanējis piedāvājums Baltijas valstīs lietot terminu „seminonkonformisms”, lai apzīmētu parādības, kas atrodamas starp oficiālo un neoficiālo mākslu, un attaisnotu autoru darbību abās nometnēs. Tomēr tādu mākslinieku esamība kā Ziediņš ļauj runāt par latviešiem, kuru daiļrade raksturojama ar terminu “nonkonformisms” tā pamatnozīmē.“
Svētdien, 19. augustā, plkst. 15.00 izstāžu zāle "Arsenāls“ aicina skatītājus uz tikšanos ar izstādes kuratori Ievu Kulakovu.
Izstādes un grāmatas atbalstītāji: Dina un Jānis Zuzāni, SIA „Alfor“.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle "Arsenāls"
Torņa iela 1, Rīga, LV-1050, Latvija
o., t., pt., 12:00–18:00
c. 12:00–20:00
s., sv. 12:00–17:00
pirmdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās valsts svētku dienās. www.lnmm.lv