VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Evelīna Deičmane starptautiskā skaņu mākslas izstādē Kortreikā
Dace Resele
No 28.aprīļa līdz 13.maijam Beļģijas pilsētā Kortreikā ir aplūkojama starptautiska skaņu mākslas izstāde "Skanošā pilsēta: publiskā skaņa" (Sounding city: public sound). Tajā piedalās arī māksliniece no Latvijas Evelīna Deičmane.
 
Evelīna Deičmane. Kļūt par koku / Becoming A Tree. 2012
Koka modelis
 
Izstāde tika atklāta ar koncertu, kurā savus pilsētā izstādītos darbus atskaņoja norvēģu skaņu māksliniece Jana Vinderena (Jana Winderen) un viens no vides jeb lauka skaņu ierakstu (field recordings) pionieriem Kriss Vatsons (Chris Watson).

Kortreikā ik gadu notiekošajā Eiropas mēroga mūzikas un skaņu mākslas festivālā šogad īpaša vieta ir ierādīta skaņai publiskā telpā. 12 skaņu mākslinieki tika aicināti veidot skaņas instalācijas pilsētvidē, kas atbilstu konceptam ar nosaukumu “Mūzika kokiem” (Music for Trees). Rezultātā pilsētā parkos, skvēros un pagalmos bija iespējams dzirdēt un redzēt izcilus tādu skaņu mākslas klasiķu kā Leifa Braša (Leif Brush) Alvina Karana (Alvin Curran), jau iepriekš minēto Krisa Vatsona (Chris Watson), Janas Vinderenas (Jana Winderen), kā arī jaunākās paaudzes mākslinieku darbus.

Evelīna Deičmane vienā no Kortreikas vecpilsētas skvēriem Vandaeleplein izstādīja šai izstādei radītu skaņas instalāciju "Kļūt par koku” (Becoming A Tree). Vandaeleplein ir skvērs ar baznīcu, bērnu laukumu un pilsētai nozīmīgu pieminekli. Darbs ir veidots kā trīs divus metrus augsti putnubūriem līdzīgi ģeometriski objekti, kuru centrā ir koka stumbrs.

Katrā trijstūra, četrstūra un piecstūra šķautnē ir iestrādāti skaļruņi. Kompozīcijas pamatā, ko pārraida 12 skaļruņi, ir skaņas dokumentācija. Tajā ir dzirdama koku ciršana mežā. Tā tiek atskaņota cilpā. Katru atskaņošanas reizi cilpu paātrinot, skaņa atgādina tautiskus ritmus, līdz tā kļūst par nepārtrauktu signālu. Suģestējošā skaņas plūsma liek klausītājam mainīt savu atrašanās vietu: apiet apkārt katram kokam, ikreiz atklājot jaunas kompozīcijas nianses un tās attiecības ar telpu.

E.Deičmane ir viena no retajiem māksliniekiem Latvijā, kuras darbos noteicoša loma ir skaņai. Instalāciju plastiskais risinājums parasti ir askētisks, kur meistarīgi, bet ne pašmērķīgi apstrādātā skaņa piešķir darbam īpašu saturu.

Tāpat kā Evelīnas skaņas instalācija "Gara diena” (A Long Day), ko bija iespējams apskatīt 2011.gada oktobrī "Tabakas fabrikā" notiekošajā skaņu mākslas izstādē "Resonance Riga" un "Singuhr" galerijā Berlīnē, arī šis darbs tapa nepieradinātās mūzikas biedrības "Skaņu mežs" un skaņu mākslas tīmekļa "Resonance" sadarbības rezultātā.

Īpašu paldies par palīdzību darba tapšanas procesā māksliniece izsaka Ernestam Ansonam.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts