Par Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina izstādi "Re-novācija" [03.02.2012. 10:31] 16.11.2011.–05.02.2012. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
LMA Mākslas zinātnes nodaļas studentes viedoklis
Linda Teikmane, LMA 3.kursa studente
Dekoratīvās mākslas un dizaina skate jeb izstāde "Re-novācija" paver skatu uz to, kas ir laikmetīgā māksla šodien. Kā skašu tradīcija muzejā tā ir apsveicama, jo ļauj darbus eksponēt arī mazāk pazīstamiem autoriem un līdz ar to arī rast atspērienu vai papildus impulsu karjerā.
Risinot izpratni par jēdzienu "laikmetīgā māksla" un tā saknēm, tā interpretācija ir mainījusies un joprojām mainās. Orientējoties un konkrētiem Latvijā pagājušā gada nogalē tapušiem mākslas darbiem, kas apskatāmi izstādē "Re-novācija", laikmetīgās mākslas pazīmes ir skaidri nolasāmas. Rīkošanās ar dažādiem materiāliem, piemēram, tekstilu Aijas Baumanes darbā "Paslēptā pagātne", stiklu centrālajā objektu kopā "Re-novācija" un citiem materiāliem veido maigu bezkonflikta kontekstu ar pašlaik aktuālo sabiedrībā, kā arī iespēju risināt asociatīvo virkni par darbā un nosaukumā risināto tematu. Simetriskās līnijas, nogludinātā faktūra, sīka detalizācija un skrupuloza izstrāde, tradicionālo materiālu pielietojums (piemēram, lins, akmens), spriežot pēc apskatāmās kolekcijas, ir tas, kas lielā mērā raksturo latviešu mūsdienu mākslu un tās estētiku.
Autortehniku īpatsvars mākslas darbu kopskaitā ir uzskatāms par labu rādītāju jaunu lauku apgūšanā gan tehniskajā izpildījumā, gan darbu filosofijas iedzīvināšanā. Video "Elpa", kā arī "Sliņķa nams" kā pakāpeniskas procesa dekonstrukcijas (pūšot stiklu un atverot, aizverot triptiha formā veidoto koka paneli) drīzāk uzskatāmi kā uz teātra skatuves notiekošā dokumentācija nekā tipiska īsfilma. Šajā žanrā tie funkcionē, atvasinot Ziemeļeiropas melnbaltā minimālisma tradīcijas pirmajā gadījumā un Dienvideiropas saulaino dzīves uztveri otrajā gadījumā.