VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Jaunajā Dailes teātra mākslas telpā "Brīvības 75" laikmetīgās mākslas izstāde "Būt vai nē"
Liene Jakovļeva, Dailes teātra sabiedrisko attiecību vadītāja
26.01.2012 - 21.06.2012

26. janvārī pl. 17.00  Dailes teātrī mākslas telpā "Brīvības 75" atklāj laikmetīgās mākslas izstādi "Būt vai nē", ko Dailes teātris rīko sadarbībā ar Latvijas Mākslinieku savienību. Izstādes kuratore ir Inga Brūvere.
 
Inga Brūvere. Mīl, nemīl. 2012
Foto: Imants Gross
Imants Gross. Ādama ābols. Fragments. 2012
Ivars Drulle. Obožžonnije zonoj. Fragments. 2012
Kristians Brekte. Lepnums. 2012
Foto: Didzis Grodzs
 
Gatavojoties Dailes teātra 90. jubilejai, 2010. gada iniciatīvas veiksmīgi pierādīja, ka Dailes teātra telpas var būt vieta ne tikai teātra žanram, bet arī citādām labas, profesionālas mākslas izpausmēm. Izstādes „Tuvu. Kostīms Dailes teātrī” un „Plakāti Dailei” guva augstu skatītāju un profesionāļu novērtējumu. Līdzās tām laikmetīgās mākslas projekta «kim?» galerijā bija skatāma izstāde «Aiz priekškara. Arhitekte Marta Staņa», ko pēc Dailes teātra pasūtījuma rīkoja Arhitektūras veicināšanas fonds. Šī izstāde saņēma Latvijas arhitektūras „Gada balvu 2010”, kā arī tika izvirzīta laikraksta „Diena” gada balvai kultūrā. Iesāktā prakse rosinājusi sadarbību ar Latvijas Mākslinieku savienību, kas, savukārt, iedrošinājusi pie izstādēm pieradināto vidi pārdēvēt par mākslas telpu „Brīvības 75”. Tajā līdzās izstādēm arī turpmāk skatītāji tiks aicināti uz dažādām diskusijām, „Sarunām pirms pirmizrādēm” un „Sarunām izstādēs”.

Izstāde „Būt vai nē” tiks atklāta dienu pirms Viljama Šekspīra traģēdijas „Romeo un Džuljeta” jauniestudējuma pirmizrādes (režisors Dž. Dž. Džilindžers).

Šekspīra traģēdijas ir bezgala dziļš avots, kurā izpeldēties gribot negribot sanāk katram mūsu civilizācijas pārstāvim. Pat ja mēs it kā dzīvojam tikai savu dzīvi un teātri uztveram kā spēli, kuru kāds rīko paralēli īstenībai, gadās brīdis, kad aktieris no klasiskas simtgadīgas lugas uzveduma skatuves pēkšņi ierunājas tev personiski pazīstamā intonācijā vai saka to, kas skan tavā galvā, kaut tu nekad to tik eksaltēti un vispār skaļi neesi gribējis izteikt... Mākslinieki, kas nodarbojas ar vizuālām lietām, arī domā par to pašu: mīlestību, kaislību, nomācošo ikdienu, kairinājumus paģērošo eksistenci, romantiku, skaistumu un postu, kas uzglūn katram emociju uzplūdam, nodevību, upurēšanos, vilšanos kārtējā sociālpolitiskā cerībā, brīvību, kurai pašai jāizlauž sev ceļš...

Izstādes iedvesmas materiāls ir cits Šekspīra garadarbs - „Hamlets”. Izstādes kuratore māksliniece Inga Brūvere dalībniekiem noteikusi spēles noteikumus - katrs izvēlas sev interesantu motīvu no leģendārā Hamleta monologa un, konkrētās frāzes rosināts, rada autentisku mākslas darbu. Ilustratīvs risinājums nozīmē izslēgšanu. Jo vizuālās mākslas valoda un īpatnība auklē iespēju attīstīt tekstos slēgtos vēstījumus pavisam atšķirīgi no skatuves mākslas, un ilustrācija vai scenogrāfija nebūt nav vienīgais ceļš māksliniekam, kuru valdzina teksti, literatūra, dramaturģija. Velti ir ierasts tā domāt.

Izstādē piedalīsies dažādu paaudžu radošas enerģijas un iztēles bagāti Latvijas aktuālās mākslas dzīves pārstāvji (daļa no viņiem ar rūdījumu scenogrāfijā). Prinča Hamleta eksistenciālo jautājumu: „Būt vai nebūt?” sev būtiskā tvērumā izvērsuši mākslinieki Leonards Laganovskis, Ivars Drulle, Imants Gross, Izolde Cēsniece, Kristians Brekte, Ieva Maurīte, Inga Brūvere, Aigars Bikše un Māris Bērziņš. Viņi aktualizē idejas un vērtības, par kurām runā Šekspīrs, pārkodējot tās atbilstoši savu izteiksmes līdzekļu arsenālam. Un kas vēl svarīgāk – sniedz atbildi uz jautājumu: ko Hamlets pasaka par mums šodien?

Izstāde „Būt vai nē” no 27. janvāra būs apskatāma stundu pirms katras Dailes teātra izrādes, kā arī izrāžu laikā. 
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts