Dizaina izstādes festivāla "Dizains. Nākotne 2011" ietvaros Daina Vītoliņa, Dizaina informācijas centrs 17.10.2011 - 06.11.2011
Oktobrī Rīga atkal kļūs par dizaina pilsētu. Festivāls „Dizains.Nākotne 2011” notiks septīto reizi, un šī gada nozīmīgākie pasākumi jau iezīmēti dizaina kartē – Ziemeļu un Baltijas valstu dizaina notikumi, 3. Rīgas starptautiskā jauno dizaineru biennāle ar tēmu „Dizains visiem un katram” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, kā arī Antalis rīkotais grafiskā dizaina konkurss.
1. Rīgas starptautiskā jauno dizaineru biennāle. 2007. Foto: Gints Mālderis
Festivāla „Dizains.Nākotne 2011” ietvaros šogad Rīgā notiks nozīmīgas Baltijas un Ziemeļvalstu dizaina izstādes: kā allaž pilsētas veikalos, dizaina birojos un skolās būs pamanāmas Dizaina dienas, 1. oktobrī tiks atzīmēta Eiropas dizaina diena, notiks semināri, starptautiska konference par dizainu un vides pieejamību, radošās darbnīcas. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāmas divas izstādes – 3. Rīgas starptautiskā jauno dizaineru biennāle un Cité du Design (Francija) ekspozīcija „Sentetjēna – radoša dizaina pilsēta visiem”.
Dizains visiem un katram
3. Rīgas starptautiskā jauno dizaineru biennāle
Dizainam nav robežu. Dizains kalpo cilvēkam – sociālai integrācijai, vienlīdzībai, iespējai piedalīties. Labs dizains – tā ir piemērota vide, ikdienas priekšmeti, pakalpojumi, kultūras un informācijas pieejamība – viss, kas domāts un radīts cilvēkam. Tam jābūt pieejamam, ērtam un saprotamam ikvienam sabiedrības loceklim. Vienota, novatoriska pieeja, radoša ētisku jautājumu risināšana ir vienlīdz svarīga dizaineriem un politiķiem, arhitektiem un uzņēmējiem, ierēdņiem vai inženieriem. Dizains ir līdzeklis, kā veidot dzīves telpu kvalitatīvāku katram no mums.
Biennāles mērķis ir mudināt jaunos un topošos radošās industrijas pārstāvjus domāt plašākā skatījumā, sniegt iespēju dibināt profesionālus kontaktus, iepazīt atšķirīgu skatījumu līdzīgu jautājumu risināšanā. Rezultātā izstādes dalībniekiem ir iespēja izvērtēt savu sniegumu, savas skolas un savas valsts atbildi uz pasaules izaicinājumiem, dibināt jaunus kontaktus, izveidot domubiedru grupas, pulcējot tajās dažādu valstu pārstāvjus.
Biennālē jaunie dizaineri tiek aicināti domāt ne tikai par dizaina estētiskajām kvalitātēm, bet arī ētiskajiem aspektiem, rosināt sarunu starp produktu radītāju, ražotāju un patērētāju, veicināt izpratni un sekmēt tādu produktu, pakalpojumu un dzīves telpas vajadzību nodrošināšanu, kādas Eiropas pilsoņiem ir nepieciešamas 21. gadsimtā.
Sentetjēna – radoša dizaina pilsēta visiem Cité du Design (Francija)
Sentetjēna ir pilsēta kustībā un pārvērtībās, kas izvēlējusies sevi pozicionēt ar vārdu un tēlu īpašā jomā. Pilsētas šodien tiek konfrontētas ar daudziem izaicinājumiem. Tie skar visas planētas jautājumus par vides krīzi un globalizāciju, bet arī tādas jomas kā konkurētspēja un pievilcība. Pilsētām jāveido atšķirīgas stratēģijas, lai pilnveidotu savu attīstību un izaugsmi, un šeit dizainam ir īpaša nozīme kā dzīves apstākļu maiņas līdzveidotājam.
Pilsētas var sevi veidot atšķirīgas – rādīt savu patību un identitāti caur dizainu, to pielietojot iedzīvotāju labklājības veicināšanā.
Šādā kontekstā Sentetjēna izveidojusi jaunus virzītājspēkus savai attīstībai, kas balstās uz radošumu un īpaši izveidotu darba rīku – Cité du Design.
Cité du Design piedāvā izstādi, kurā redzama izvēlētu projektu, produktu, pirmreizēju risinājumu un izpētes priekšlikumi. To pamatā ir dizains, kas izmanto iztēli un inovācijas visiem. Pēc iepazīšanās ar Sentetjēnas – UNESCO radošās dizaina pilsētas attēliem apmeklētājs var izvēlēties četrus krāsainus ceļus kā iepazīt Cité du Design ekspozīciju:
- Radošums & Inovācijas: Teritorija kā vides pilotprojekts.
- Zaļš & Ilgtspējīgs: Dzīvot pilsētu savādāk. Kā publiskais transports sniedz iedzīvotājiem patīkamu pilsētas dzīves telpu.
- Veselība & Dizains: Produktu, tehnoloģiju inovāciju un pakalpojumu radīšana.
- Eksperimenti & Dizains: Francijas dizaina laboratorijas atklājumi.
Festivāls „Dizains.Nākotne” ir kļuvis par nozīmīgu notikumu Rīgas un Latvijas kultūras dzīvē. Pasākuma mērķis ir dizaina popularizēšana un Latvijas dizaina iekļaušanās starptautiskajā apritē. „Šobrīd, vērojot festivāla izaugsmi septiņu gadu griezumā, varam atzīt, ka izaugusi jaunu, radošu un spēcīgu Latvijas dizaineru paaudze, kura visai ambiciozi sevi piesaka pasaules dizaina arēnā,” stāsta Inese Pētersone, festivāla un biennāles kuratore.
Festivāla rīkotājs ir Dizaina informācijas centrs (DIC), kura darbības mērķis ir veidot Rīgu kā Baltijas reģiona dizaina centru un skaidrot dizaina lomu ikdienas dzīvē. Lai to panāktu, ir jārada nozīmīgs notikumu kopums valsts kultūras dzīvē, kas aktivizē un kvalitatīvi attīsta dizaina vidi Latvijā. Šāds notikums ir dizaina festivāls „Dizains.Nākotne”, kura programma ļauj iepazīt labākos dizaina sasniegumus pasaulē, semināros un konferencēs dzirdēt pasaulē atzītu dizaina speciālistu viedokļus, redzēt Latvijas dizaina sasniegumus un izprast pasaules dizaina attīstības virzienus.
Izstāžu kuratores:
Biennāle „Dizains visiem un katram”: Inese Pētersone, Dizaina informācijas centra programmu vadītāja, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas izglītības programmu vadītāja
„Sentetjēna – radoša dizaina pilsēta visiem”: Daina Vītoliņa, Dizaina informācijas centrs
www.dic.lv
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Skārņu iela 10/20, Rīga
o., c., pt., s., sv. 11.00–17.00
t. 11.00–19.00
pirmdienās slēgts www.lnmm.lv/lv/dmdm