Ingmāra Usa personālizstāde "Ilustrācijas neuzrakstītai grāmatai" 20.07.2011 - 15.08.2011
"Ilustrācijas neuzrakstītai grāmatai" ir krāsains autora stāsts par novērotajām lietām, pārsvarā cilvēku tipiem: figūrām, žestiem, sejas izteiksmēm, raksturiem, attiecībām, jūtām, maldiem un diezgan Šekspīriskiem tēliem un stāstiem.
Mākslinieks Ingmārs Usas ir saņēmis starptautisko atzinumu, piedaloties konkursos Grieķijā un Japānā. Latvijas Nacionālās mākslas muzejs 2008. gadā iegādājās Ingmāra Usas darbu savai mūsdienu mākslas darbu kolekcijai.
Ingmārs pārsvarā strādā figurālās glezniecības virzienā. Zīmējums māksliniekam vienmēr ir bijis ļoti būtisks. Šajā izstādē mākslinieks vēlējās izstādīt krāsainus zīmējumus, kuri savukārt ir tuvi mākslinieka vēl neapgūtam mākslas žanram ilustrācija. Darba procesā mākslinieks konstatēja, ka šeit darbojas nedaudz no glezniecības atšķirīgi likumi. Lielāka nozīme ir tēlam, detaļām, krāsu gammai un arī papīra tonim. Zīmējums var būt kā ātrs uzmetums, skice idejai koncentrētā veidā. Savukārt ilustrācijām piemīt vēl kāda funkcija – tai jābūt atraktīvai.
Ingmārs Usas savos darbos izvēlas tādus tēlus kā karalis, klauns, Arlekīns, Pjero. Tos var uztvert kā simbolus. Varam saskatīt gan pašpārliecināto oligarhu, gan cilvēku bez krāsas un sejas, gan ākstu, kas slēpjas zem savas maskas, lai nevajadzētu rādīt īsto seju, gan mūžīgi neapmierināto. Katram ir sava krāsa un sava iekšējā melodija. Mākslinieks iedvesmojas no mūzikas, no kinematogrāfijas, teātra, dzejas un vēstures.
Šoreiz mākslinieks pauž savas idejas ar smaidu. "Nedrīkst skatīties uz dzīvi pārāk nopietni, tajā jāmeklē jautrās puses," saka Ingmārs. "Dažreiz ir jārunā nenopietni par nopietnām lietām, nevienu nenosodot, un tas ir ļoti grūti." Pēc Ingmāra uzskatiem katram cilvēkam ir tiesības būt tādam, kāds viņš grib būt un tieši šī dažādība ir tas, kas viņu interesē. Ir cilvēki, kas savu būtību nevēlas demonstrēt publikai, slēpjoties aiz maskas, bet ir cilvēki, kas darbojas otrādi, uzspēlējot dažas savas īpašības. Tas var būt tik viegli uzliec kādu masku, nomaini kostīmu, runā cita balsī un neviens neatklās tavu īsto būtību. Maska, vai tā ir pieņemama spēle? Šī spēle intriģē pašu mākslinieku.
Nevelti saka, ka mākslinieks glezno pašportretu – vai tā izpaužas klusajā dabā, vai abstrakcijā, vai portretā. Varbūt Ingmārs meklē sevī kādus no tiem, kurus atspoguļo, vai ari vēro, kā tie spēj attīstīties un pastāvēt viņa iztēlē.
"Jāpaļaujas uz roku, tā jūt, jāatslēdz smadzenes," saka mākslinieks. Citreiz, iesākot darbu pie kāda tēla, process noved pie pilnīgi cita rezultāta.
Darbs pie tēlu individuālajiem stāstiem ir tas, kas sniedz Ingmāram gandarījumu. Priekšmetu dzīve Ingmāram nešķiet tik interesanta. Dažs izvēlās klusās dabas, kāds cits portretus, kādam patīk džezs, kādam klasiskā mūzika. Ingmārs Usas nodarbojas ar "figurālo portretēšanu". Mākslinieku interesē tēlu patiesums un tiešais efekts uz skatītāju. Šādu pieeju mākslinieks guva no Leonardo da Vinci, Pieter Bruegel, Honore Daumier, George Groz un Kārļa Padega darbiem.
Tieši mūsdienās, kad mākslas pasaule konstanti meklē jaunus mēdijus, paņēmienus, kā šokēt skatītāju, Ingmāra Usas reālistiskie figurālie darbi aizkustina ar savu pamatīgumu, tīrību, svaigumu un savdabīgo skaistumu.
Galerija „Carousell”
Rīga, Kaļķu iela 2, LV-1050
p., o., t., c., pt. 11.00–19.00
s. 12.00–16.00
svētdienās slēgts www.carousell.lv