Izstāde "Dekoratīvi lietišķā māksla Latvijā 1960 – 1990 no Latvijas Mākslinieku savienības krājuma" Anna Audere, SIA „Rīgas nami” Pasākumu centru pārvaldes Pārdošanas un klientu servisa nodaļas pārdošanas speciāliste 22.04.2011 - 24.07.2011
No 22. aprīļa Rīgas pilsētas izstāžu zāles „Rīgas mākslas telpa” Lielajā zālē apskatāma latviešu dekoratīvi lietišķās mākslas izstāde „Dekoratīvi lietišķā māksla Latvijā 1960 – 1990 no Latvijas Mākslinieku savienības krājuma”. Izstādi veidos vairāk nekā 500 mākslas darbi, kas tapuši Padomju Latvijā – tekstils, keramika, kokgriezumi, metālmāksla, stikls, rotas un ādas plastika.
Skats no izstādes. Foto: Mārtiņš Zilgalvis
Viesturs Bērziņš. Noktirne. 1980
Skats no izstādes. Foto: Mārtiņš Zilgalvis
Skats no izstādes. Foto: Mārtiņš Zilgalvis
„Paradoksāli, bet daudz kritizētā padomju tipveida arhitektūra ir devusi labu ieguldījumu dekoratīvi lietišķās mākslas uzplaukumam Padomju Savienībā. Dekorativitāte kļūst par funkciju, kam uzticēts veidot modernu, laikmetīgu stilu padomju interjeros un ārtelpā, tieši tāpēc dekoratīvi lietišķā māksla ir tā joma, kurā 60. – 80. gados mākslinieki atklātāk var atsaukties uz pasaules modernās mākslas tendencēm. Papildus tam 60. gados būtiskas izmaiņas par labu dekoratīvi lietišķajai mākslai notika Latvijas Mākslas akadēmijā.
Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) kolekcijas dekoratīvi lietišķās mākslas darbi tik plašā apjomā tiek izstādīti pirmo reizi. Tas ir unikāli un nozīmīgi gan visai mūsu sabiedrībai, gan pašiem māksliniekiem – darbu veidotājiem. Daudzi mākslinieki 21.gadsimtā savu daiļrades izteiksmes stilu ir pilnībā mainījuši, vēl citi šodien darbojas citās mākslas jomās vai no mākslas sfēras ekonomisku apsvērumu un valsts atbalsta trūkuma dēļ ir aizgājuši.
Izstādes mērķis ir iepazīstināt skatītājus ar LMS dekoratīvi lietišķās mākslas kolekciju (bijusī LPSR Mākslas fonda kolekcija), uzsverot tās daudzveidību, bagātību un unikālo vērtību sabiedrībā. Tāpat mērķis ir rosināt LMS kolekciju izvērtēt un saskatīt lietišķās mākslas nozaru tradīciju pārmantojamības aspektus šodien, 21. gadsimtā. Lai arī padomju laikā radītie mākslas darbi mūsdienās nepamatoti tiek uzskatīti par vecmodīgiem un neinteresantiem, ekspozīcija apliecina mākslinieku profesionālo prasmi, domu un ideju atraisītību, kas dekoratīvi lietišķajai mākslai toreiz nodrošināja strauju uzplaukumu, publikas mīlestību un apbrīnu, bet mūsdienās – stabilu pēctecību,” norāda Mag. Art. Velta Raudzepa, mākslas zinātniece.
„Izstādi strukturē gadalaiku tēma, kas Latvijas dekoratīvi lietišķajā mākslā ir bieži sastopama un cieši savijusies ne vien ar dabas motīviem un lauku darbiem, bet ar rakstu zīmēm, ko mākslinieki nereti pielieto. Īpašās senās zīmes, kas ir vizuāli dekoratīvas, ienes kosmoloģisku telpu daudzu darbu tēlainajā struktūrā, vienlaikus ar savu filozofisko vispārinājumu, neikdienišķumu un moderno interpretāciju tās sasaucas ar pasaules mākslas abstraktajām tendencēm,” stāsta Inga Šteimane, izstādes kuratore.
„Tā nebūtu kļūda, ja šīs izstādes tapšanas procesu, gan tiešā, gan pārnestā nozīmē, nosauktu par „Saulcerītes modināšanu” (izstādē apskatāmā Ingas Skujiņas gobelēna vizuālā ietekmē).
Mums ir dota unikāla iespēja redzēt mākslas darbus, kuri ilgus gadus ir nogulējuši fondu plauktos un pēc izstādes tur arī atgriezīsies. Šie ir arī VIŅU Svētki, jo tiem ir dota iespēja atkal uzmirdzēt,” nepalaist garām šo brīdi aicina Mārtiņš Heimrāts, LMS prezidents, kurš veidojis izstādes telpu.
Izstādē apskatāmi daudzu zināmu un iecienītu mākslinieku darbi: Rūdolfs Heimrāts, Milda Klēbaha, Georgs Barkāns, Ruta Bogustova, Edīte Pauls -Vīgnere, Aija Baumane, Lilita Postaža, Lija Rage, Egils Rozenbergs, Viesturs Bērziņš, Ērika Iltnere, Laima Kaugure, Pēteris Martinsons, Ausma Žūriņa, Margita Melnalksne, Rita Einberga, Violeta Jātniece, Izabella Krolle, Ilda Sīlis, Maija Katvare, Anda Līce, Anatolijs Vanags, Jānis Poļaks, Arnis Lapsiņš, Ēriks Rubenis, Visvaldis Budze, Silvija Auere, Levons Agadžanjans, Džems Bodnieks, Juris Gagainis, Juris Dunovskis, Olģerts Keterliņš, Raimonds Rinkēvičs, Vera Cepurīte, Astrīda Siltuma, Helēna Lauva, Ingrīda Preisa, u.c.
Izstādi organizē SIA „Rīgas nami” Rīgas mākslas telpa sadarbībā ar Latvijas Mākslinieku savienību. Izstādes saturisko koncepciju veido Rīgas mākslas telpas kuratore Inga Šteimane, izstādes scenogrāfijas autors – mākslinieks un Latvijas Mākslinieku savienības prezidents Mārtiņš Heimrāts.
"Rīgas mākslas telpa"
Kungu iela 3, Rīga
o., t., c., pt. s., sv. 11.00–18.00
pirmdienās slēgts www.makslastelpa.lv