Jauno mākslinieku izstāde "NOMA 00-10" Kaspars Groševs, Galka Kūlio 03.06.2009 - 14.06.2009
Jauno mākslinieku izstāde "NOMA 00-10" bijušā veikala telpās Kr.Valdemāra ielā 18. Izstādē piedalās desmit jaunie mākslinieki ar video, fotogrāfijām, animācijas filmām un instalācijām.
|
| NOMA 00-10 |
|
Dzīvē, saskaroties ar neatbildamiem jautājumiem, iespējams, atliek vien iedomāties desmit cilvēku grupu, kas bez liekiem vārdiem piedāvā risinājumu. Izteikti spalvainam cilvēkam, kurš ērtības labad uzdevās par pērtiķi, gadījās prāta liksta un desmit iedomātie cilvēki ierosināja atvērt nomu, tiesa, gana savādu. Tā darbojās vien naktīs un nesniedza statūtos ierakstīto pakalpojumu - par zināmu atlīdzību sniegt fiktīvu īpašnieciskuma sajūtu. Viss, ko šajā kantorī varēja iegūt, bija bez maksas. Iznomāšanai paredzēts bija tikai tas, ko pēc būtības nevar sataustīt un kur nu vēl nodot cita lietošanā. Nāc, skaties, neaiztiec ar rokām, ej mājās un atceries redzēto, ja vien izjūti tādu nepieciešamību. Arī tāds sīkums kā iegūtā atdošana nebija nepieciešama un reizēm pat bija nevēlama.
Izstādei "NOMA 00-10" mākslinieki sarūpējuši dažādu formu un izmēru mākslas darbus. Daļa autoru darbojas foto lauciņā, piemēram, Reinis Hofmanis fotogrāfiju sērijā fiksējis cilvēkus, kuri dienišķo iztiku pelna, strādājot par modeļiem mākslas izglītības iestādēs. Hofmaņa darbi itin bieži apskatāmi tādos pieklājīgos preses izdevumos kā Klubs, Sestdiena, u.c. Savukārt Justīne Jukumsone - Jukumniece savās fotogrāfijās piedāvā skatītājiem apskatīt ierasto burtiski citā gaismā. Fluoristicējošu spīdumu ieguvusī 21. gadsimta „sāpe" - patērētājkultūra arī šoreiz ir Galkas Kūlio darba - „Caca Chinel" - pamatā, bez lieka traģisma komentējot modes pasaules vizuālos kodus un to saldās indes ietekmi uz patērētāju. Pagājušajā gadā Kūlio jaunkundze piedalījās vērienīgajā izstādē "Medijs ir vēstijums?" izstāžu zālē "Ēdnīca" Andrejsalā.
Tikām citi mākslinieki piedāvā kustīgās bildēs ievērptus stāstus. Oskara Pavlovska drūmos toņos ieturētie darbi allaž izceļas ar iespaidīgiem tehniskiem risinājumiem cilvēka-orķestra izpildījumā. Šai izstādei viņš sagatavojis interaktīvu trīsdimensiju animāciju, soli pa solim, pikseli pa pikselim turpinot atklāt savu sirreālo tēlu pasaules
krēslainākos nostūrus. Vienlīdz mistiski mēdz būt Artūra Bērziņa darbi un bez tā neiztiek arī viņa pāri par pus stundu garā īsfilma "Strupceļš", kura vēstī par vietu, kurā katrs runā savā valodā un viss iestrēdzis apburtajā lokā. Lai atrastu atpakaļceļu no šī strupceļa, jāpārkāpj smags šķērslis, izdarot sevī ko tādu, ko izdarīt neceļas roka.
Arī Nila Jakrina melnie kvadrātiņi ar lielajām acīm ierauti spraigos notikumos, vien pasaule apkārt ir krāsaina, ģeometriska un varen kustīga. Izstādes apmeklētājus sagaida asa sižeta stāsts par bankas aplaupītājiem. Izstādē būs apskatāmas arī instalācijas, piemēram, Darjas Meļņikovas vērienīgais darbs „Porcelāna slazds", kas skatītājiem piedāvās palūkoties uz savādiem tēliem. Bet Evita Vasiļjeva uzdod vienkāršu jautājumu: „Kādēļ ziedi cilvēkos izraisa tādu sajūsmu?" Viņas video
instalācija apspēlē skaistā un neglītā attiecības, ļaujot uz visu palūkoties no dažādiem skatu punktiem.
Kaspara Groševa darbā skatu punkts ir viens, un no tā redzams nepazīstams tēls, kas tuvojas aiz vien tuvāk un tuvāk, tomēr troksnis traucē to pilnībā saskatīt. Un
visbeidzot Sofija Šellare radījusi mūsu platuma grādos tik ierasto orientālo paklāju pie sienas, audumam izmantojot kustīgos diegus jebšu video. Ņirbošajā paklājā iepīts atmiņas zudums. Neviens neatceras, kas bija tālāk.
Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Vizuālās komunikācijas nodaļas un SIA "Miranos" atbalstu.
Noslēguma pasākums sestdien, 13. jūnijā plkst. 18:00, kad būs pieejams arī katalogs latviešu un angļu valodās. Darba laiks 13:00 - 19:00.
|
| Atgriezties | |
|