VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Annijas Molāras-Defūras lekcija
Nataļja Sujunšalijeva, LNMM Reklāmas un informācijas darba kuratore
Ceturtdien, 3. martā, plkst. 11.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz enciklopēdijas „Rouge” („Sarkanais”) autores Annijas Molāras-Defūras lekciju „Sarkanais? Starp prestižu un robežu pārkāpšanu”.
 
Annija Molāra-Defūra. Publicitātes foto
 
Franču hromatiskās leksikas speciāliste, „Krāsu apzīmējošo vārdu un izteicienu vārdnīcas” („Dictionnaire des mots et expressions de couleur”; Cnrs Editions) autore Annija Molāra-Defūra (Annie Mollard-Desfour) savu lekciju veltīs sarkanajai krāsai. Pētniece uzskata, ka sarkanā ir izcila, tā ir krāsu krāsa. Kā krāsa, kurai rodamas atsauces visās civilizācijās, sarkanā krāsa ir īpaši divdabīga – sarkanas asinis, uguns, dzīve, kvēle, drosme, cieņa, bet arī – sarkana nāve, dusmas, karš, slepkavība, trauksme un briesmas, aizliegums un sankcijas.

Annijas Molāras-Defūras lekcija Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notiek ar Francijas Kultūras centra Rīgā atbalstu izstādes „Krāsa. Sarkanā” un Martinas Lafonas (Francija) personālizstādes „Sarkano meklējot” ietvaros. Projekta mērķis ir parādīt sarkanās krāsas fenomena daudzveidību, to izceļot gan kā glezniecisku akcentu, gan kā reliģisku vai politisku simbolu no Dievmātes tēla līdz revolucionāram patosam, no portreta līdz ainavai, no glezniecības līdz fotomākslai.

Sarkanajai krāsai veltītā vārdnīcā Annija Molāra-Defūra raksta: „Mūsdienās sarkanā krāsa ir gan visdivdomīgākā, gan arī par visfascinējošākā. Martina Lafona to atgādina savos sarkanā meklējumos. Tā ir viņas bērnības, pasaku un spēļu krāsa, visu iespējamo ceļu – no visizsmalcinātākajiem līdz visdramatiskākajiem – saspēles krāsa, krāsa, kuru māksliniece padziļināti izpētījusi katrā tās posmā.

Martina Lafona, risinot krāsas, estētisma un simbolisma jautājumu, smeļas zināšanas šīs krāsas avotos. Viņa izmanto rubīnsarkanu pigmentu, to sajauc, glorificē, bet vienlaicīgi nonāk pretrunā ar krāsu, nogurst no tās, [..] cenšas izprast daudzveidīgās, mistiskās, svētās, kārdinošās, aizliegtās vai vainu izpērkošās sarkanās krāsas noslēpumu”.

Lekcija franču valodā ar sinhronu tulkojumu latviešu valodā. Ieeja bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Abas izstādes ir apskatāmas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā un Hēges zālē līdz 27. martam.
 
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Kr.Valdemāra iela 10a, Rīga, LV-1010, Latvija
p., t., pt., s., sv. 11:00–17:00
c. (1.aprīlis – 30.septembris) 11:00–19:00
c. (1.oktobris – 31.marts) 11:00–17:00
otrdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1.janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.-24.jūnijā), Ziemassvētkos (25.-26.decembrī), 31.decembrī.
www.lnmm.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts