VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Neles Zirnītes personālizstāde "Laika rezervuārs"
Eva Rotčenkova, LNMM
10.07.2009 - 16.08.2009

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a, Rīgā) no 2009. gada 10. jūlija līdz 16. augustam būs skatāma mākslinieces Neles Zirnītes personālizstāde "Laika rezervuārs".
 
Nele Zirnīte. No cikla Burbuļvanna. 2007. Papīrs, oforts. Autores īpašums. Skenējums
Nele Zirnīte. Mija. 1988. Papīrs, oforts. Autores īpašums. Foto: Nele Zirnīte
Nele Zirnīte. Krauja. 2006. Papīrs, oforts, akvatinta. Autores īpašums. Foto: Andris Zirnītis
Nele Zirnīte. Miriādes. 2006. Papīrs, oforts, akvatinta. Autores īpašums. Foto: Nele Zirnīte
Nele Zirnīte. Perihorēze 1. 2004. Papīrs, oforts, akvatinta. Autores īpašums. Foto: Andris Zirnītis
Nele Zirnīte. Perihorēze. 2005. Papīrs, oforts, akvatinta. Autores īpašums. Foto: Nele Zirnīte
Nele Zirnīte. Rezervuārs. Papīrs, oforts, akvatinta. 2006. Autores īpašums. Foto: Nele Zirnīte
 
Pazīstamās grafiķes Neles Zirnītes (dz. 1959) personālizstāde atklāj dažādus mākslinieces radošas darbības posmus. Viņas vārds Latvijā ir zināms kopš 1980.gadiem, kad Nele Zirnīte pārcēlās šeit uz dzīvi no Lietuvas. Mākslinieces rokraksts ir atpazīstams jau kopš pirmajām izstādēm, tomēr laika gaitā ir vērojama gan sižetu, gan motīvu maiņa.

Neles Zirnītes darbi pamatā ir iedalāmi vairākos lielos ciklos, kuros autore attīstījusi un variējusi kādu ideju vai domu, kas nodarbinājusi viņas prātu attiecīgajā laika posmā. Lai varētu pilnvērtīgi realizēt savas diezgan sarežģītās radošās ieceres, Nele Zirnīte ir izvēlējusies vienu no senākajām grafikas tehnikām - ofortu. (Vārds oforts ir cēlies no franču valodas gravure à l'eau-forte, kas tulkojumā nozīmē „gravēšana ar stipro ūdeni", ar ko tiek domāta skābe.)

Neles Zirnītes darbi izceļas ar īpašu tehnikas jutekliskumu un komplicētu tēlu valodu, kas bagāta ar radošās domas dziļumu un izteiksmīgumu. Mākslinieces daiļradē, ļaujoties apziņas plūsmai, līdzīgi kā 20.gadsimta sirreālistu darbos, aktualizējas tēli, kas līdzinās cilvēciskām būtnēm, bet tajā pašā laikā ir pietiekami mītiski un noslēpumaini. Darbu grafiskais raksturs savijies ar teju vai literāri poētisku stāstu, kas tapis vai, pareizāk sakot, noticis mākslinieces galvā un tikai pēc tam izlikts uz cinka plates. Neles Zirnītes darbos jaušama kādas citas, netveramas pasaules eksistence, kas pastāv tikai kodinātos plates virsmu novilkumos, iemiesojot mākslinieces personisko pārdzīvojumu, izjūtu un domu sajaukumu ar fantāziju, kā rezultātā rodas izcili grafikas darbi. Darbu smalkais, filigrānais un niansētais raksturs atklāj jutīgu personību un demonstrē spēcīgu, arī starptautiski novērtētu māksliniecisko profesionālismu.

Neles Zirnītes darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā un daudzās privātkolekcijās ārvalstīs (ASV, Itālijā, Spānijā, Krievijā, Lietuvā, Vācijā, Polijā). Māksliniece vairākkārt ieguvusi galvenās vietas starptautiskos konkursos. Neles Zirnītes vārds ir ierindots labāko pasaules grafiķu sarakstā respektablajā izdevumā "The Best of Printmaking" ("The Best of Printmaking: An International Collection" // Selected by Lynne Allen and Phyllis McGibbon with an introduction by Ruth Weisberg, Rockport Publishers, Quarry Books, 1997).

Neles Zirnītes personālizstādē LNMM Baltajā zālē būs apskatāms plašs mākslinieces darbu klāsts sākot ar agrīnajiem ofortiem, kas tapuši 1980.gados līdz pat jaunākajām - šogad tapušajām kompozīcijām. Kā atsevišķs grafikas formas veids un valoda izceļas miniatūrgrafikas lapas, kur nelielajos formas ietvaros koncentrējas radošās domas esence.

Paredzēts izdot arī apjomīgu mākslinieces darbu katalogu, kas veidotu ieskatu Neles Zirnītes radošajā sniegumā. Kataloga sastādītāja un teksta autore Eva Rotčenkova.

 
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Kr.Valdemāra iela 10a, Rīga, LV-1010, Latvija
p., t., pt., s., sv. 11:00–17:00
c. (1.aprīlis – 30.septembris) 11:00–19:00
c. (1.oktobris – 31.marts) 11:00–17:00
otrdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1.janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.-24.jūnijā), Ziemassvētkos (25.-26.decembrī), 31.decembrī.
www.lnmm.lv
 
Atgriezties