VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Uģa Mežavilka izstāde „Sarži, karikatūras, portreti“ Jūrmalā
Rūta Mežavilka
29.09.2010 - 23.10.2010

29. septembrī plkst. 17.00 Aspazijas mājā atklāj gleznotāja un karikatūrista Uģa Mežavilka (1929–1998) izstāde „Sarži, karikatūras, portreti“.
 
Uģa Mežavilka karikatūra
Uģa Mežavilka glezna
Uģa Mežavilka zīmējums
Uģa Mežavilka zīmējums
 
Uģis Mežavilks pieder tai mākslinieku paaudzei (Rita Valnere, Biruta Baumane, Boriss Bērziņš, Gunārs Cilītis, Aleksandrs Stankēcičs), kas sevi plašākai publikai pieteica 20. gadsimta 50. gadu beigās, ienesdama tā laika sastingušajā oficiālajā „sociālistiskā reālisma“ mākslas dzīvē svaigas vēsmas. Mākslinieks publikas atmiņā palicis ar savu īpatnējo, izkopto rokrakstu, kurš visspilgtāko izpausmi radis karikatūras un sarža žanrā.

Šajā izstādē iespēja aplūkot gan saržus, gan karikatūras, gan arī eļļas glezniecības tehnikā radītus portretus.

Uģis Mežavilks ir dzimis 1929. gada 14. augustā Bauskas rajona Svitenes pagasta «Mežavilkos». Viņa tēvs Kristaps Mežavilks bija pagasta vecākais, bet māte Alīda Eleonora (dz. Jaunzeme) pēc skolotāju institūta beigšanas tika nosūtīta strādāt Svitenes skolā. Diemžēl Kristaps pāragri aiziet no šīs pasaules (1932). Rīgā dzimušajai un augušajai Alīdai Eleonorai saimniecības uzturēšana izrādās par smagu, tādēļ ģimene spiesta «Mežavilkus» pārdot un pārcelties uz dzīvi Purmsātos Liepājas pusē, kur Alīda Eleonora ir sameklējusi telefonistes vietu.

Abi Uģa vecāki bijuši mākslinieciski apdāvināti – Kristaps rakstījis dzejoļus, bet Alīda Eleonora jaunībā bija sapņojusi par pianistes karjeru. Arī Uģis jau bērnībā bija izrādījis interesi par zīmēšanu, iespējams, Alīdas Eleonoras brāļa Bruno Jaunzema iespaidā, kurš, arhitektūras students būdams, bija pavadījis vasaru «Mežavilkos» un gleznojis no dabas akvareļtehnikā.

Otrais pasaules karš kreisi noskaņoto Alīdu Eleonoru ar bērniem aizved uz Krieviju, tāpēc pirmo mākslas izglītību Uģis Mežavilks guvis Maskavas mākslas skolā (1943. – 1950. g.), kur līdztekus parastajiem skolas mācību priekšmetiem padziļināti tika mācīta zīmēšana, gleznošana un kompozīcija. Pēc tam seko studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā (1950. – 1956. g.).

Lai gan Uģim Mežavilkam kā teicamam zīmētājam bijusi iespēja palikt Mākslas akadēmijā kā pasniedzējam, daudzsološais jaunais mākslinieks izvēlas citu ceļu. Pēc akadēmijas beigšanas Uģis Mežavilks sāk strādāt humora un satīras žurnālā „Dadzis“, kur ilgstoši bijis žurnāla galvenā mākslinieka Egona Rusmaņa vietnieks. Viņu abu pienākumos ietilpa ne tikai karikatūru zīmēšana, bet arī žurnāla vizuālā tēla izstrāde, darbs ar autoriem un maketa sagatavošana tipogrāfijai. Ar „Dadzi“ Uģis Mežavilks sadarbojas līdz pat šā izdevuma likvidācijai 1995. gadā.

Izstādēs Uģis Mežavilks piedalījies kopš 1957. gada. Kopš 1959. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs.
 
Jūrmalas Pilsētas muzeja filiāle "Aspazijas māja"
Z. Meierovica prospekts 20, Jūrmala
15.maijs – 14.septembris o., t., c., pt., s. 11.00–18.00
pirmdienās, svētdienās slēgts
15.septembris - 14.maijs o., t., c., pt., s. 11.00–17.00
pirmdienās, svētdienās slēgts
ceturtdienās – ieeja bez maksas
www.jurmalasmuzejs.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts