VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
"Svētdienas sarunas muzejā": Politiskā vēršu cīņa Latvijā. Karikatūras 20. gs. 20. gadu satīriskajos izdevumos
Baiba Vanaga, izstādes kuratore, LNMM R.Sutas un A.Beļcovas muzeja vadītāja
Svētdien, 26. septembrī, plkst. 15:00 izstādes „Politiskā vēršu cīņa Latvijā” kuratore Baiba Vanaga aicina visus interesentus uz „Svētdienas sarunu muzejā”, kura būs veltīta 20. gadsimta 20. gados mākslinieku radītām karikatūrām. Tikšanās notiek Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā.
 
Ludolfs Liberts. Vēlēšanu tipi. 1922. Karikatūra žurnālā „Ho-Ho”, Nr. 13. Skenējums
 
1922. gadā Latvijas sabiedrība gatavojās 1. Saeimas vēlēšanām. Par politiku diskutēja visur, arī mākslinieka Romana Sutas mātei piederošajā kafejnīcā „Sukubs”. Šeit radās ideja izveidot satīrisku mākslas žurnālu „Ho-Ho”, kurā partiju politisko cīņu un sabiedriskās dzīves aktualitāšu atspoguļošanā iesaistījās daudzi „Sukuba” pastāvīgie apmeklētāji – gan žurnālisti un rakstnieki, gan mākslinieki. Žurnāla izdevēja bija Austra Ozoliņa-Krauze. Tā veidošanā līdzdarbojās literāti Valdis Grēviņš (Dr.Orientācijs), Jānis Sudrabkalns (Oliveretto), Mārtiņš Gailis (Ludvigs Šanteklērs), Kārlis Krūza, Jānis Jaunsudrabiņš un arī Rainis. Izdevumā savas karikatūras regulāri publicēja tā dažādu laiku mākslinieciskie redaktori Uga Skulme, Ludolfs Liberts un Sigismunds Vidbergs, gleznotāji Aleksandra Beļcova un Romans Suta, reizēm ar žurnālu sadarbojās arī pārējie Rīgas grupas biedri un citi autori.
Žurnāla „Ho-Ho” lapaspusēs tika publicētas mākslinieciski augstvērtīgas karikatūras par telegrāfa aģentūras un avīžu ziņām, zīmēti politiķu un sabiedrībā pazīstamu personu šarži, kā arī dažādi vēlētāju tipi. Arī pēc 1. Saeimas ievēlēšanas žurnāls turpināja analizēt vēlēšanu rezultātus, pievēršoties aktualitātēm un pat radot pašiem savas humoristiskās ziņas, ko ilustrēt.

20. gados Latvijā karikatūras žanrs strauji uzplauka, darbojās vairāki satīriskie izdevumi, tomēr mākslas vēsturē nozīmīgāko lomu no tiem ieņēma „Ho-Ho” (1922–1924) un atjaunotie „Svari” (1920–1932), katram ap sevi pulcējot pretēju uzskatu pārstāvjus – „Svaros” publicējās Jānis Roberts Tilbergs, Rihards Zariņš un citi reālistiskas ievirzes mākslinieki, savukārt „Ho-Ho” autoru loku galvenokārt veidoja jaunie modernisti.

Aleksandra Beļcova, Romans Suta, Sigismunds Vidbergs un viņu loka mākslinieki publicēja savas karikatūras gan Dr.Orientācija rediģētajā „Kultūras Balss. Satīriskajā kalendārā” (1921–1932), kura 1921. gada izdevumā bija iekļautas Jēkaba Kazaka karikatūras, gan „Ho-Ho” tradīcijās ieturētajā žurnālā „Hallo” (1927–1928), kas savu darbību mākslinieka Jāņa Plases redakcijā uzsāka gadu pirms 3. Saeimas vēlēšanām, bet tās nesagaidīja, gan avīzē „Sociāldemokrāts” un citos izdevumos.

LNMM izglītības programmas „Svētdienas sarunas muzejā” ietvaros izstādes kuratore, mākslas zinātniece Baiba Vanaga iepazīstinās ar kolekcijas izlasi ekspozīcijai, stāstot par spožiem, asprātīgiem mākslas darbiem un to autoriem. Daudzi no 20. gadu satīrisko izdevumu lappusēs skatītajiem jautājumiem nav zaudējuši aktualitāti arī šodien – laikā, kad Latvijas sabiedrība gatavojas 10. Saeimas vēlēšanām 2010. gada 2. oktobrī. Gan mūsdienās, gan tolaik aktuāli bija priekšvēlēšanu aģitācijas un deputātu kandidātu izvērtēšanas, budžeta sastādīšana, vēlēšanām sekojošās politiskās izgāšanās un koalīcijas veidošanas, ko savās karikatūrās un šaržos izsmej 20. gadsimta 20. gadu mākslinieki.

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Aicināti visi! Mēs Jūs gaidām!

Plašāk par izstādi lasiet LNMM mājas lapā: www.lnmm.lv/lv/sbm.

Izstādi iespējams apmeklēt līdz 2011. gada 16. janvārim.
 
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs
Elizabetes iela 57a, dz. 26, 5.stāvs, Rīga
o., t., pt., s. 11:00–18:00
c. 11:00–19:00
svētdienās, pirmdienās slēgts
www.lnmm.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts