VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
„Art Or Not” izstāde Jūrmalā
Diāna Josta, Jūrmalas pilsētas muzeja galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste
23.09.2010 - 10.10.2010

23. septembrī plkst. 18.00 Jūrmalas pilsētas muzejā atklāj starptautisku izstādi „Art Or Not” jeb „Essentiality in Jurmala!”(„Būtiskais Jūrmalā!”). Tajā piedalaš četri mākslinieki – Rudolf Calonder (Šveice), Angela Weyersberg (Vācija), Katia Kalniete (Latvija), Gilber Peyre (Francija). Paši autori uzsver, ka šī nav jāuztver kā jaukta mākslinieku izstāde, bet gan kā četras apvienotas personālizstādes.
 
Katia Kalniete un Rudolf Colonder
 
Viena no izstādes autorēm Katia Kalniete izstādes nosaukuma izvēli raksturo tā: „Essentiality, vai latviešu valodā – Būtiskais, ir kustības Art Or Not kopējā filozofija. Pamatos tā runā par dzīves kvalitāti, bet to nekādā gadījumā nedrīkst pārprast ar vārdu Essential, kas latviešu valodā nozīmē būtība, pamats. Minēšu spilgtu piemēru – gultas veļa. Būtiskais tajā ir tas, ka tā pasargā no aukstuma, bet ir dažādas kvalitātes gultas veļa, kas piedāvā dažādas dzīves kvalitātes. Ir lieliskie kokvilnas gultas pārvalki – dabiski un elpojoši. Tie izceļas ar savu labo kvalitāti. Pretstatā tam ir pieejami viegli lietojami mākslīgie materiāli, kā piemēram, neilons. Šajos ir visas iespējas svīst vai drebēt no aukstuma, tas nozīmē to, ka tiem nepiemīt būtiskais, tieši tas, kas nodrošina šo augsto dzīves kvalitāti. Varētu teikt, ka Essentiality ir kas līdzīgs mērinstrumentam – tas ļauj tev izvērtēt dzīves kvalitāti visapkārt”.

Tātad izstādē piedalās četri mākslinieki:
Rudolf Calonder ir dzimis un uzaudzis Šveicē, Alpu kalnos. Pēc arhitektūras studijām slavenajā Cīrihes Tehniskajā augstskolā viņš „pārtapa” par mākslinieku Anglijā. Viņa gleznas bieži vien ir provokatīva rakstura, kas ar asu kritiku vēršas pret viduvēju vai sliktu arhitektūru.

Rudolf Calonder ir Art Or Not dibinātājs, kā arī "Būtiskā koncepta" izveidotājs. Nosaukums Art Or Not nav tik daudz jautājums par mākslu, bet gan jautājums par būtisko vai nebūtisko.

Angela Weyersberg no Vācijas pilsētas Drēzdenes ir dzimusi gleznotāja. Pēc studijām Krefeldas akadēmijā viņa turpināja savu mākslinieces karjeru Šveicē un Anglijā. Pašlaik Angela Weyersberg pārsvarā dzīvo un strādā Itālijā, kas ir iemīļotākā zeme lielākajai daļai Art Or Not dalībnieku.

Anglijas periodā Angelas gleznu tēmas tika smeltas no dzīves pieredzes, no vides, kas bija māksliniecei visapkārt. Savukārt šodienas darbi ir vairāk orientēti uz cilvēcisko pamatvērtību pozīcijām. Tā piemēram, vajadzība pēc brīvības un identitātes, piepilsētu rajonu problēmas, kas starp citu ir aktuāla tēma visiem Art Or Not dalībniekiem.

Jaunākā no māksliniekiem, Katia Kalniete, jau studiju laikā Latvijas Mākslas akadēmijā bija pazīstama ar savām oriģinālajām idejām. 2001. gadā ikgadējā Latvijas mākslinieku izstādē „Rudens” izstāžu zālē „Arsenāls” Katia ieguva skatītāju balvu.

Šis panākums, kā arī veiksmīga piedalīšanās citos konkursos, pievērsa Ziemeļu Ministru padomes biroja („Nordic Council of Ministers”) Latvijā uzmanību. Katia Kalniete bija to piecu mākslinieku vidū, kuri tika izraudzīti projektam „Meeting Place”. Šī projekta mērķis bija pavērst jaunus apvāršņus Skandināvijas un Baltijas valstu jaunajiem māksliniekiem, sponsorējot ceļojumus un izstādes pa šīm valstīm.

Vēlāk Katia Kalniete pievienojās kustībai Art Or Not, un tagad strādā Šveicē, Itālijā un Latvijā.

Franču mākslinieks Gilber Peyre ir provokatīvs skulpturālu instalāciju radītājs. Viņš ir tipisks parīzietis, kuram netīk izbraukt no savas pasaules – Parīzes! Gilber pievienojās Art Or Not 2000. gadā, laikā, kad viņam bija nozīmīga izstāde Naivās mākslas muzejā Parīzē.

„Essentiality in Jurmala!”, stāsta Katia Kalniete, „Patiesībā Jūrmalas gadījums mums visiem četriem māksliniekiem ir izņēmums, jo parasti mēs ierodamies kādā vietā un meklējam tās īpašos aspektus – īpašus Būtiskā un īpašus Nebūtiskā aspektus, un tie kļūst par mūsu mākslas darbu tēmām.

Lai nu kā, bet Jūrmala jau gadiem ilgi ir mūsu iecienīta izbraukumu vieta, un pat ne tik daudz īpašās pludmales dēļ, cik lieliskās koka arhitektūras dēļ, jaunās un vecās, kas ir pilna ar Būtisko!

Šīs Jūrmalas vērtības ir jau labi zināmas, par to ir grāmatas un ilustrācijas, un mums tas vairs nav jāglezno. Bet tik un tā, katru reizi, kad ierodamies Jūrmalā, meklējam interesantas ēkas, kas vēl nav atrastas”.
 
Jūrmalas pilsētas muzejs
Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV-2015
15.maijs – 14.septembris t., c., pt., s., sv. 10.00–17.00
pirmdienās, otrdienās slēgts
15.septembris – 14.maijs t., c., pt., s., sv. 10.00–18.00
pirmdienās, otrdienās slēgts
piektdienās – ieeja bez maksas
www.jurmalasmuzejs.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts