Baltijas jūras dokumentālo filmu forums piedāvā seminārus Kristīne Matīsa, Nacionālā Kino centra informācijas un Latvijas filmu izplatīšanas projektu vadītāja 07.09.2010 - 12.09.2010
14. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums Rīgā norisinās no 7. līdz 12. septembrim. Paralēli dokumentālo filmu programmai "Pēdas nākotnē" kinoteātrī "K.Suns" un filmu profesionāļiem veltītajam projektu ideju tirgum, Nacionālais Kino centrs, Dānijas Kultūras institūts un Latvijas Producentu asociācija piedāvā ikvienam interesentam iespēju piedalīties vairākos semināros un noskatīties dokumentālās animācijas īsfilmu seansu.
7. septembrī no plkst. 11.00 līdz 17.00 kinoteātrī "K.Suns" Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Latvijas Kinoproducentu asociāciju visus interesentus aicina uz semināru par animācijas un dokumentālā kino mijiedarbi.
Semināru vadīs starptautisku atzinību guvuši ārvalstu producenti un režisori – dāņu režisors un animācijas filmu mākslinieks Karstens Kilerihs (Karsten Killerich) (Oskara nominācija – „When Life Departs”) un filmu producente un režisore Silvija Bringas (Sylvie Bringas) no Lielbritānijas (Oskara nominācija – „Silence”), kuriem ir pieredze tieši animācijas elementu izmantošanā. Latviju pārstāvēs producents Bruno Aščuks (Lielais Kristaps, FIPRESCI balva – „Čiža acīm”). Pēc semināra 18.00 skatītājiem tiks piedāvāts dokumentālo animācijas īsfilmu seanss (programma zemāk).
10. septembrī no plkst. 16.00 līdz 18.00 kinoteātrī "K.Suns" Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Dānijas Kultūras institūtu organizē semināru par ētikas jautājumiem dokumentālajā kino.
Savukārt 11. septembrī no plkst. 9.00 līdz 18.00 Rīgas Juridiskajā augstskolā notiks seminārs par neatkarības un atbildības jautājumiem mediju vidē.
Semināros piedalīsies Dānijas raidorganizācijas (DR) Mediju ombudsmens un Ziņu ombudsmenu organizācijas vadītājs kā arī Dānijas pētnieciskās žurnālistikas asociācijas (FUJ) vadītājs Jakobs Molerups (Jacob Mollerup), Igaunijas raidorganizācijas Mediju ombudsmens, pirms tam izdevuma Baltic Independent un Igaunijas lielākā dienas laikraksta Postimees redaktors kā arī Igaunijas laikrakstu asociācijas vadītājs Tarmu Tammerks (Tarmu Tammerk), Apvienotās Karalistes Dānijas Kultūras institūta vadītājs, pirms tam Dānijas žurnālisma skolas rektors Kims Minke (Kim Minke) un Dānijas Kultūras institūta Latvijā direktors Simons Drevsens Holmbergs (Simon Drewsen Holmberg), kurš līdz šim bijis aktīvi iesaistīts ar mediju regulēšanu saistītos jautājumos Baltijas valstīs un citur.
Semināri norisināsies angļu valodā.
Īsfilmu programma tiks demonstrēta oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu latviešu valodā.
Gan semināri, gan dokumentālās animācijas filmu seanss ikvienam interesentam pieejami bez maksas!
Forumu organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar MEDIA Desk Latvija, Latvijas Kinoproducentu asociāciju un European Documentary Network. Pasākumu atbalsta MEDIA 2007, Baltic Films, Rīgas Domes Kultūras pārvalde, DELFI ,Valsts Kultūrkapitāla fonds, KinoKino, Albert Hotel.
Otrdien, 7. septembrī, pl. 18:00 pēc semināra par animācijas un dokumentālā kino mijiedarbi sekos dokumentālo animācijas īsfilmu seanss kinoteātrī "K. Suns". Programmā:
"Dzīvībai aizejot" (When Life Departs)
rež. Karstens Kilerihs, Stefans Fjeldmarks (Karsten Kiilerich, Stefan Fjeldmark), A.Film, TV2 Danmark, Dimino Film / Dānija, 1997, 10’
Ko nozīmē nāve? Kur paliek brāļi, māsas, vecāki, vecvecāki un citas dzīvas būtnes pēc tam, kad vairs nav mūsu vidū? Bērnu domas veido filmas skaņu celiņu, zīmējumi – vizuālo tēlu. Viņu fantāzijas lidojums un drosme, saskaroties ar nāvi kā dzīves neatņemamu daļu, rada emocionālu spēka avotu, no kura pasmelties pieaugušajiem.
"Klusums" (Silence)
rež. Orli Žadēna, Silvija Bringas (Orly Yadin, Sylvie Bringas), Halo Productions / Lielbritānija, 1998, 11’
Klusums ir izdzīvošanas forma ebreju meitenei Tanai. Vispirms tas ir fizisks, klusi slēpjoties veļas grozā vai kastē, lai nacisti nemanītu, pēc tam psiholoģisks – nerunāt par sevi, savu ģimeni, pagātni, lai pārdzīvotu baiso laiku. Pēc vairāk nekā 50 gadiem Tana grib šo klusumu lauzt, uzticot savu dzīvesstāstu kino. Filmas autori stāsta dramatismu papildina ar attēla tonālo noformējumu dokumentālās animācijas stilistikā: Tanas agrīno dzīves posmu veidojot melnbaltā stilistikā, vēlākos gadus – krāsās.
"Čiža acīm" (Little Bird’s Diary)
rež. Edmunds Jansons, Studija Centrum / Latvija, 2007, 26’
Vizuāli izteiksmīgos un spilgtos zīmējumos rīdziniece Irina Piļke, saukta arī par Čižu, vairāk kā astoņdesmit gadu ilgā mūža laikā fiksējusi un attēlojusi savu dzīvi. Ikdienas vērojums ir vitālas, nedaudz ironiskas, pārsteidzoši īstas laikmeta bildes, kurās atspoguļojas gan Otrā pasaules kara beigas, gan padomju laika Latvija. Zīmējumi atklāj pagājušā gadsimta kopainu tik precīzās ikdienas, sociālās, politiskās detaļās, ka liekas – tās atdzīvojas mūsu acu priekšā...
Filmas pamatā ir vairāku igauņu dzīvesstāsti laika posmā no 1920.–2004. gadam. Katrs no tiem atklāj savam laikam raksturīgās iezīmes, dokumentāliem kadriem mijoties ar animāciju.
"Opis un ome" (Grandpa and Grandma)
rež. Giedre Beinoriūte, VG Studio / Lietuva, 2007, 30’
Dokumentālās animācijas filmas "Opis un ome" stāsts ir balstīts uz filmas režisores vecvecāku pieredzi izsūtījumā Sibīrijā 1948. gadā. Šo skaudro vēsturisko pieredzi pauž maza meitenīte, kuras stāstījums līdzinās ļoti personiskai pasakai. Vizuāli filmas saturu veido ģimenes fotogrāfijas, nacionālā arhīva materiāli un animācija.