Pedvālē tikšanās ar tēlnieku Krisu Petersonu no Nīderlandes Laura Miglone, Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja kuratore 9. jūnijā, plkst. 18.00, Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā notiks lekcija un tikšanās ar tēlnieku no Nīderlandes Krisu Petersonu (Chris Peterson). Savai lekcijai mākslinieks devis nosaukumu „Sistematizēta informācija: ieskats mākslinieka Krisa Petersona domās un darbībā”.
No 1. jūnija līdz 11. jūnijam mākslinieks strādā Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā, kur veido granīta skulptūru grupu „Saistošais īpašums”. Šī nav pirmā reize, kad mākslinieks darbojas Latvijā. 2008. gadā starptautiska simpozija laikā Kriss Petersons veidoja granīta skulptūru Ventspilī.
Runājot par Pedvālē topošā mākslas darba veidošanā pielietoto materiālu – Latvijas granīta laukakmeņiem –, Kriss Petersons saka: „Skulptūru grupa „Saistošais īpašums” ir veidota, imitējot koka grebuma metodes. Cilvēki uztver koku kā kaut ko dzīvu pat tad, kad tas patiesībā ir miris, un ir iespējams skaidri atšķirt dzīvu no miruša materiāla. Turpretī akmens bieži tiek uztverts kā kaut kas statisks. Tas neuzplauka pavasarī un nenometa lapas rudenī. Tomēr tas ir radies pazemē, cilvēku acīm apslēpts, un arī tas ir izdzīvojis dažādus gadalaikus, lai taptu tāds, kāds ir. Akmenim piemītošā spēja sevī nest jaunu vēstījumu, kuru es attēloju, kā arī, laikam ritot, mainīties, manā uztverē ir ļoti dzīvīga esamība. Lai to attēlotu un padarītu cilvēkiem patiešām redzamu, es esmu izvēlējies akmens apstrādē izmantot koka apstrādes pieeju – grebšanu – it kā tas būtu pilnīgi citāds materiāls. Es mēģinu radīt skatītājā reakciju, uzdodu jautājumu par viņiem acu priekšā esošā priekšmeta dabu. Es viņus piespiežu skatīties uzmanīgāk un redzēt patieso krāsu un būtību.”
Pedvālē topošais darbs ietver sevī daudzšķautņainu vēstījumu, ko skaidro pats mākslinieks: „Es ne tikai ienāku Pedvāles īpašumā ar nolūku radīt šīs divus skulpturālus darbus, bet es arī ienāku šo akmeņu fiziskajā īpašumā. Notiek iejaukšanās vēsturiskā vidē, tā tiek izteikta caur attēlojumu akmenī, kurš sevī nes būtisku pagātnes liecību. Es vadu savu enerģiju materiālā, nejautājot, vai es to drīkstu darīt. Beidzot, bet ne mazāk svarīgi, es ieeju pats savā īpašumā – savu domu īpašumā. Tāpat kā akmens, arī domas nav statiskas, tās attīstās sarunu laikā, iespaidojoties no manas klātbūtnes Pedvālē.”
Mākslinieks strādā starptautiskā mērogā un viņa darbi atrodas dažādās kolekcijās Nīderlandē, Itālijā, Čehijā, Slovēnijā, Vācijā, Francijā, Spānijā, Lielbritānijā, Latvijā, kā arī Vjetnamā, Dienvidkorejā, Japānā, ASV un Apvienotajos Arābu Emirātos.
Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs
Pedvāle, Sabile, LV-3294, Latvija
No 1. janvāra līdz 30. aprīlim 10.00–16.00
No 1. maija līdz 11. oktobrim 10.00–18.00
No 12. oktobra līdz 30. decembrim 10.00–16.00 www.pedvale.lv