VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Izstāde „Es jau eju skolā!” Džūkstes Pasaku muzejā
Kristīne Ozola, Tukuma muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste
Džūkstes Pasaku muzejā (Lancenieku skola, Džūkstes pagasts, Tukuma novads) jau no 15. maija atvērta jauna izstāde ar nosaukumu „Es jau eju skolā!”, kas veltīta Džūkstes skolas senākajai vēsturei. Tā atspoguļo Latvijas skolām tipiskas norises laika posmā no 1852. līdz 1944. gadam.

 
Muzeju nakts Džūkstes Pasaku muzejā 15.05.2010. Publicitātes foto
Muzeju nakts Džūkstes Pasaku muzejā 15.05.2010. Publicitātes foto
 
Izstādē apkopoti stāsti par dažādiem periodiem skolas dzīvē, izceļot tieši skolēna un skolotāja attiecības. Izstādes eksponātu vidū ir gan skolas bērna pauna, kurā obligāti bija cisu maiss, sega, ziepju gabals, matu suka un svece, gan skolas lādīte, tāfelīte, grifele un skaitāmie kociņi, gan arī fotoaparāts, biškopības piederumi un citi priekšmeti, ko skolotāji izmantoja, lai bērniem iemācītu dzīvē noderīgas lietas.

Izstādes centrālais tēls ir ābele. Katrs bērns ir bijis kā mazs ziediņš skolas ābelē, ko skolotāji ir veidojuši un lolojuši. Džūkstes skolas ābele ir pilna augļiem, jo tās absolventi ir daudzi izcili Latvijas izglītības un kultūras darbinieki, kā arī diplomāti - Teodors Zeiferts, Ludvigs Bērziņš, Kārlis Ieviņš (īstajā vārdā Kārlis Pakuls), Ludvigs Sēja, Haralds Biezais un daudzi citi. Abos pasaules karos Džūkstes ābeļdārzi ir tiešā un pārnestā nozīmē izpostīti. Vislielākā traģēdija notika Otrā pasaules kara laikā, kad 5. Kurzemes lielkaujas laikā 1945. gada sākumā skolas namu uzspridzināja.

Džūkste savā ziņā ir atšķirīga no citiem pagastiem, jo, pateicoties mācītāju Vilpertu dinastijai, ir pirmā skola, ko dēvēja par iesvētāmo skolu, radīta jau 1779. gadā. No tās izveidojās draudzes jeb tā sauktā Ērģelnieku skola, kas tautskolu vai pagastskolu beigušos jauniešus gatavoja mācībām augstāka līmeņa mācību iestādēs - apriņķa skolās vai skolotāju semināros.

Citu skolu vidū Džūkste izceļas ar to, ka tā nekad nav pārtraukusi darbību. Pirmā pasaules kara laikā - vācu okupācijas apstākļos - tā bija vienīgā visā apkārtnē. 1920. gadā sākas nacionālas skolas - Džūkstes 2. pakāpes pamatskolas veidošana. Par skolas dzīves augstāko punktu uzskatāma jaunā nama atklāšana 1934. gadā.

Izstādes autore Ausma Lūse, mākslinieks Uldis Pauzers. Izstādi iekārtoja Maija Matīsa, Agita Pumpure, Aivars Šmitenbergs un Jānis Lūsis.

Izstāde apskatāma līdz 2011. gada pavasarim.

Darba laiki: O.-S. 10.00-17.00, Sv. 11.00.-16.00

Biļešu cenas:
Pirmsskolas vecuma bērni: 0.00 Ls
Skolēni, studenti: 0.40 Ls
Pensionāri: 0.40 Ls
Pieaugušie: 0.60 Ls

Adrese:
Džūkstes Pasaku muzejs
(Lancenieku skola,
Džūkstes pagasts
Tukuma novads
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts