Grāmata „90tie. Laikmetīgā māksla Latvijā” Elīna Hermansone, Laikmetīgās mākslas centra projektu koordinatore Laikmetīgās mākslas centrs maijā laidis klajā grāmatu "90tie. Laikmetīgā māksla Latvijā". Izdevums piedāvā padziļinātu skatījumu par nozīmīgākajām 90. gadu mākslas norisēm Latvijā. Līdzās pētnieciskiem rakstiem krājums vienlaikus atklāj subjektīvo vēsturi: nozīmīgu tā daļu veido sarunas ar māksliniekiem, kuratoriem un citām radošām personībām. Grāmata ir tapusi sadarbībā ar plašu autoru kolektīvu, eseju autori ir ne vien mākslas pētnieki, bet arī dzejnieki, rakstnieki un filozofi.
Šodien deviņdesmitie – arī mākslā – ir jau vēsture. Vieniem tie atmiņā palikuši kā brīvības, cerību un eiforijas, jaunu, pārsteidzošu iespēju laiks, „kad viss notika un mainījās”, citiem – kā „sistēmu maiņas un izdzīvošanas laiks, iziešana pasaulē, kur vairs nav ierastās kapsulas, kas ieslēdz un rada sajūtu, ka esi vajadzīgs un novērtēts pēc noteikumiem, kurus zini un saproti.” Arī kā „dzelzceļa stacija” un „zviedru galds – uz kura viss ir, bet tu nezini, no kura gala ķert. Sajūta, ka kāds jau ir kaut ko apēdis un tu tūlīt nokavēsi. Kaut arī patiesībā uz tā galda stāv pārkrautu šķīvju kaudze” – liecina izdevumā atrodamie raksturojumi par 90. gadiem.
Šis ir pirmais apkopojoša tipa izdevums par jaunākā perioda mākslu Latvijā, koncentrējoties uz desmitgadi, kas bija radikālākā robežšķirtne Latvijas laikmetīgās mākslas dzīvē – kad tajā mainījās institucionālais aparāts, kad tā tika iemesta globālajā mākslas telpā un mākslinieku darbībā ienāca stratēģijas, kas bija paradigmatiski atšķirīgas no iepriekšējā laika un konteksta.
Izdevuma sastādītāja un redaktore ir mākslas zinātniece Ieva Astahovska. Tās dizainu izstrādājis Kristaps Epners. Grāmata ir bilingvāla – latviešu un angļu valodā, ar vairāk nekā 300 attēliem 565 lappusēs. Latvijas grāmatnīcās izdevums „90tie. Laikmetīgā mākslas Latvijā” būs atrodams no jūnija sākuma.
Vienlaikus ar grāmatas izdošanu LMC Ofisa galerijā līdz 30. maijam skatāma izstāde „90tie citām acīm” par Latvijas 90to gadu kultūras un sociālām parādībām starpnozaru skatījumā, rosinot izprast šīs dekādes ietekmi uz aktuālajiem mākslas un sociālajiem procesiem mūsdienās. Izstādei dažādu jomu radošas personības tika aicinātas izvēlēties, viņuprāt, 90tos gadus raksturojošus artefaktus vai radīt šim periodam veltītu mākslas darbu vai cita veida komentāru. Rezultātā izstāde piedāvā laikmetu raksturojošus materiālus un jaunizveidotus mākslas darbus un komentārus, ļaujot katram apmeklētājam radīt pašam savu 90to esenci.
LMC pateicas Valsts Kultūrkapitāla fondam, Rīgas Domes Kultūras pārvaldei, Sorosa fondam Latvija un Arctic Paper par nozīmīgo atbalstu grāmatas izdošanā, kā arī portāliem Delfi, ¼ Satori, un žurnālam Frank`s par informatīvo atbalstu.