Izstāde „Ieskats krājumā I” www.kim.lv 24.07.2009 - 06.09.2009
Turpinot rast atbildes uz jautājumiem „kas ir māksla?" un „kas ir muzejs?", Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja pilotprojekts kim? noslēdz ciklu „Psihodrāma" un pievēršas tēmai „Krājums". Tēmas izpētes centrālā ass ir izstāde „Ieskats krājumā I", kas ir izvietota VKN un RIXC galerijās kim? mītnē Maskavas ielā 12/1.
|
| Sarmīte Māliņa. Valoda. 1989-1996 |
|
Izstādes atklāšana notiks piektdien, 24. jūlijā plkst. 20:00. Vakara mākslas sadaļu papildinās vairākas citas norises Spīķeru teritorijā: META-KAFE pasākums Play... Nr. 3 (21:00), starptautiskā īsfilmu tīkla Future Shorts jaunākās programmas atklāšanas seanss brīvdabā (22:00) un franču elektroniskās mūzikas pasākums French Electro Connection II klubā Dirty Deal Café (no 23:00).
Ikdienas režīmā izstāde „Ieskats krājumā I" būs aplūkojama no 25. jūlija līdz 6. septembrim. Tā būs atvērta ikvienam skatītājam kim? darba laikos katru dienu, izņemot pirmdienas: O., T., C. 14:00 - 19:00; Pie. 14:00 - 20:00; Se. 12:00 - 19:00; Sv. 12:00 - 17:00. Ieeja bez maksas.
„Ieskats krājumā I" ir pirmā izstāde krājumam veltīto izstāžu sērijā, kurā kim? piedāvās koncentrētu, aktīvi reflektējošu un kaleidoskopisku skatījumu uz Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājuma kolekcijās iekļautajiem mākslas darbiem. kim? krājuma izstāžu mērķis ir iedvesmot apmeklētājus uz plašākām pārdomām ne tikai par laikmetīgās mākslas daudzveidīgajiem izteiksmes līdzekļiem, bet gan drīzāk par to, kā un kāpēc māksla attiecas uz ikvienu no mums.
„Ieskats krājumā I" kurators Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Ojārs Pētersons pirmajai krājuma izstādei ir izvēlējies piecu Latvijas mākslinieku instalācijas, kas radītas pēdējā desmitgadē un kas pārstāv divas laikmetīgās mākslas paaudzes: Andris Breže (*1958) „Struktūras I - IV" (1999), Sarmīte Māliņa (*1960) „Valoda" (1989-1996), Ģirts Korps (*1976) „Untitled" (2008), Kristīne Kursiša (*1979) „Karmas diagnostika" (2003), Evelīna Deičmane (*1978) „Ņe mečtaj i ņe dumaj" (2008).
Šie mākslas darbi kā ievērojami sava laika mākslas fakti ir guvuši atzinību gan izstādēs ārvalstīs, gan Latvijā, taču kim? izstādē tie veido nepieredzētu kontekstu, attīstot jaunus dialogus gan savā starpā, gan ar apmeklētājiem. Izstādi būtiski papildina videointervijas ar māksliniekiem, kas padziļināti skaidro mākslas darbos ietvertos stāstus un motīvus.
Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājumu kopš 2005. gada veido starptautiska ekspertu grupa, un krājumā līdz šim iekļauti turpat 200 mākslas darbi, kas aptver laika periodu no 20. gs. otrās puses līdz mūsdienām. Krājumu šobrīd veido Aizkraukles Bankas, Kultūras ministrijas, Padomju perioda nonkonformistiskā mantojuma un Dāvinājumu kolekcijas.
Krājums ar jautājumiem un atbildēm par to, kas ir māksla, veidots, lai iedvesmotu, izglītotu un ieintriģētu muzeja apmeklētājus. Tā mērķis ir nodrošināt kim? misijas īstenošanu, proti, radīt iespēju redzēt, iepazīt, izjust un saprast laikmetīgās mākslas daudzveidību, tās dialektiku, procesu likumsakarības un mākslinieka personības neatkārtojamību, izveidojot starptautiskas nozīmes laikmetīgās mākslas institūciju, kas eksponētu un interpretētu mākslas darbus atbilstoši visaugstākajiem kritērijiem ar vislielāko pieejamību un savstarpēji ieinteresētā dialogā ar dažādām sabiedrības grupām.
Krājuma pamatā ir Latvijas un Baltijas reģiona vizuālās mākslas darbi no 20. gadsimta beigām līdz mūsdienām, kā arī ārzemju mākslas kolekcija. Starptautiskā ekspertu komisija pieņem lēmumus par kim? krājuma papildināšanu atbilstoši trim galvenajām saturiskajām tēmām:
20. GS. 2. PUSES KONCEPTUĀLĀS MĀKSLAS DARBI / Atspoguļo radošas izmaiņas mākslas izteiksmes līdzekļu pielietojumā un vēstījuma būtībā un kas iezīmētu vizualitātes pāreju uz konceptualizāciju jeb mākslas darba acīmredzamības uz tā emocionālo un intelektuālo uztveri.
NONKONFORMISMA MĀKSLA: 1960. GADI - 1990. GADI / Lielā mērā atspoguļo un rezonē sabiedriskās, arī sociālpolitiskās situācijas komplicētību, kas pastāvēja aiz oficiāli nevainojamās Padomju fasādes, un nevairījās atsegt atšķirīgo realitāti, to nereti papildinot ar kritisku vēstījumu.
MŪSDIENU MĀKSLAS PROCESU SPILGTS ATSPOGUĻOJUMS / Mākslas darbi, kas nereti pārkāpj ierasti ar mākslas lauku saprastās formas un apvieno sevī starpdisciplināras norises - vizuālus, sociālus, politiskus, psiholoģiskus datus, izpausmes un zināšanas, masu mediju stratēģijas un citas visdažādākās pieejas.
2008. gada nogalē kim? krājumu veido aptuveni 150 mākslas objekti, tai skaitā 83 darbi krājuma Aizkraukles bankas kolekcijā. Pārējā krājuma daļa ir valsts īpašums, un to paredzēts iekļaut Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogā.
kim? mākslas darbu krājums ir atvērts. Ikviens, kas vēlas, var piedāvāt darbus krājuma iepirkumam vai arī tos dāvināt. Lēmumu par darbu iekļaušanu krājumā pieņems starptautiskā ekspertu komisija, ņemot vērā krājuma politikas dokumentā noteiktos kritērijus.
|
| "kim?"
Maskavas iela 12, korpuss 1, Rīga
t., pt. 14.00–19.00
c. 14.00–20.00
s., sv. 12.00–19.00
pirmdienās, otrdienās slēgts
ieeja bez maksas
www.kim.lv | | Atgriezties | |
|