VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Burharda Šafera lekciju lekcija „Kad Grieķija zaudēja savus dārgumus – datortehnoloģijas cīņā pret mākslas darbu kontrabandu”
"kim?"
25.03.2010 - 25.03.2010

25. martā 19:00 "kim?" un LU Kognitīvo zinātņu un semantikas centrs aicina ikvienu interesentu uz viena no Eiropas vadošo tiesību teorētiķu un datortehnologu, Edinburgas Universitātes Džozefa Bella laboratorijas (The Joseph Bell Centre for Legal Reasoning and Forensic Statistics and School of Law) direktora Burharda Šafera (Burkhard Schafer) lekciju lekcija „Kad Grieķija zaudēja savus dārgumus – datortehnoloģijas cīņā pret mākslas darbu kontrabandu”.
 
Edinburgas Universitāte. Publicitātes foto
 
Zagtu senlietu tirdzniecība ir nozīmīga problēma starptautiskās likumdošanas realizēšanā. Tiek lēsts, ka gandrīz 80% no tirgū pieejamajām senlietām ir zagtas un nelikumīgi izvesti no valsts, kurās tās ir radītas un iegūtas arheoloģisko pētījumu rezultātā. Mākslas darbu, antikvāro un arheoloģisko vērtību zādzības apjoma ziņā ir teju līdzvērtīgas narkotiku, naudas atmazgāšanas un nelegālo ieroču tirdzniecībai. Šāda veida noziedzīga rīcība izposta arheoloģiskās vietas, vēsturisko informāciju un mantojumu.

Lekcijā Burhards Šafers stāstīs par krātuves kultūras mantojuma reģistrēšanai un meklēšanai izveidi, skaidrojot kā jaunās tehnoloģijas var veicināt cīņu pret šo starptautiska mēroga problēmu. Līdz šim galvenā šāda veida noziegumu novēršanas stratēģija bija starptautisko (1954. gada Hāgas konvencija, 1970. gada UNESCO konvencija, 1990. gada UNIDROIT konvencija u.c.) un nacionālo (2003. gada Lielbritānijas Likums par darījumiem ar kultūras artefaktiem u.c.) likumu īstenošana, taču šādai likumdošanai ir ierobežota efektivitāte, jo tā regulē tikai to artefaktu nelegālo importu, eksportu, tirdzniecību un pārvietošanu, kuru nelikumīgā iegūšana ir viennozīmīgi pierādīta.

Tomēr vēl nozīmīgāka problēma ir tā, ka lielākajai daļa antikvāro un arheoloģisko vērtību vispār nav izcelsmes informācijas un tādējādi juridiski tos nevar uzskatīti par zagtiem. Pieeja informācijai un veiksmīgi izveidota datubāze varētu būt vismaz daļējs problēmas risinājums, taču te rodas intriģējošs teorētisks izaicinājums – kā izveidot dažādu disciplīnu un dažādu jurisdikciju objektu aprakstu apkopojumu tā, lai tas būtu noderīgs visiem, kas cīnās „pirmajās frontes līnijās”, t.i., muitniekiem, mākslas tirgotājiem u.c.

Lekcija - angļu valodā.

Ieejas maksa
Pieaugušie: Ls 1
Skolēni, studenti, pensionāri: Ls 0,50
 
"kim?"
Maskavas iela 12, korpuss 1, Rīga
t., pt. 14.00–19.00
c. 14.00–20.00
s., sv. 12.00–19.00
pirmdienās, otrdienās slēgts
ieeja bez maksas
www.kim.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts