VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Fotodubultizstāde "Brīvās robežas. Vīriešu akti" un "Sievietes identifikācija"
Anda Boluža, Latvijas Fotogrāfijas muzeja speciāliste
12.02.2010 - 08.03.2010

Latvijas Fotogrāfijas muzejā skatāma Ineses Kalniņas izstāde "Brīvās robežas. Vīriešu akti" un Jeļenas Glazovas izstāde "Sievietes identifikācija".
 
Inese Kalniņa. Mārtiņš. 2007
Inese Kalniņa. Uģis
Inese Kalniņa. Viesturs. 2004
Jeļena Glazova. Jeļena. 2009
Jeļena Glazova. Diāna. 2008
ielūgums
 
Kails vīrietis Ineses Kalniņas fotogrāfijās izstādē "Brīvās robežas. Vīriešu akti" varētu šķist mulsinošs un autores izvēle pievērst uzmanību vīriešu, ne sieviešu aktiem — izaicinoša un aušīga. Tomēr fotogrāfiju centrā nav kailums, bet modeļa personība, ko Inese Kalniņa notvērusi un atklājusi, rodot līdzsvaru cilvēka un to aptverošās vides attēlojumā. Skatoties fotogrāfijas un vērojot vīriešu torsus brīvā dabā starp kokiem, neapdzīvotu ēku mūriem vai trepju telpā, grūti apjaust gan modeļu, gan pašas fotogrāfes iespējamo biklumu un stīvumu attēla tapšanas brīdī. To vietā manāma atbrīvotība un dabiskums, ko nenomāc pat kompozīciju pārdomātais, ne nejaušībai atvēlētais risinājums.

"Latviešu fotomākslas kontekstā vīriešu kailfoto atšķirībā no sieviešu aktu fotogrāfijām nav sevišķi izplatīta parādība. Jaunas meitenes kails ķermenis tiek uztverts vieglprātīgāk, cilvēks ir pieradis redzēt visapkārt plikumus, viņš to pieprasa — internetā, televīzijā, veikalu skatlogos. Sabiedrība ekspluatē sievietes perfektu ķermeni, savukārt atkailinātu vīrieti uztver kā neķītrību. Vīrieša aktam nonākot uzmanības centrā kā mākslas darbam, cilvēki kautrējas," saka izstādes autore Inese Kalniņa.

Inese Kalniņa dzimusi 1983. gadā Valmierā. Izglītību ieguvusi Liepājas Universitātē. Šobrīd darbojas kā Latvijas studentu vortāla "StudentNet" fotoreportiere. Viņas personālizstādes bijušas skatāmas Kuldīgas novada muzejā, Valmieras Novadpētniecības muzejā un citviet. Piedalījusies un guvusi atzinību vairākos fotokonkursos, to vidū "Mana pilsēta naktī", ko 2005. gadā organizēja Francijas Kultūras centrs Rīgā, radio "Naba" rīkotajos fotokonkursos "6X6" un "7X7", kā arī fotokonkursā "Zelta rudens Latvijā 2009", ko rīkoja portāls "Delfi". Šobrīd autore publicē jaunākos darbus savā mājas lapā internetā: www.kalnina.lv.

Jeļenas Glazovas izstādē ietverti attēli no apjomīgās sērijas "Sievietes identifikācija", ko autore veido vairāku gadu garumā, ik pa laikam fotografējot konkrētas sievietes. Dienas un mēneši iet, taču fotografēšanas princips paliek nemainīgs — modeles, nostatītas pret foto kameru, tiek dokumentētas ikdienišķos apstākļos. Izstādē apmeklētāji tiek aicināti ne gluži meklēt atšķirības, ko ievieš laiks, bet apzināt savu cilvēcisko dabu, objektīvu informāciju tverot subjektīvi. Attēliem ir pievienoti komentāri, kas dažkārt mēdz mainīt fotogrāfijas vērotāja skatu uz sievieti, atklājot stereotipu un aizspriedumu ietekmi. Vai ziņas par grūtniecību, vīra bezdarbu vai prombūtni Londonā maina modeles sejas izteiksmi vai skatītāja uztveri? Autores koncepcija, iespējams, raisīs vēl citu diskusiju – ne tikai "sieviete un sieva, meita, māte", bet arī "mūsdienu fotogrāfija".

Jeļena Glazova dzimusi 1979. gadā. Izglītību ieguvusi Latvijas Kultūras akadēmijā un Latvijas Universitātē. Apmeklējusi Andreja Granta fotostudiju un piedalījusies "Starptautiskajā Fotogrāfijas vasaras skolā" Ludzā. Personālizstādes bijušas skatāmas kinoteātrī "Rīga", "Space Garage" Andrejsalā un Eiropas Savienības mājā Rīgā.
 
Latvijas Fotogrāfijas muzejs
Mārstaļu iela 8 (ieeja no Alksnāja ielas), Rīga
t., pt., s., sv. 11.00–17.00
c. 12.00–19.00
pirmdienās, otrdienās slēgts
www.fotomuzejs.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts