Jūrmalas pilsētas muzejs dāvinājumā saņem vēsturiskus peldkostīmus Diāna Josta, Jūrmalas pilsētas muzeja Galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Jūrmalas pilsētas muzeja peldkostīmu kolekcija, kura ir vienīgā šāda veida kolekcija Latvijā, šomēnes tika papildināta vēl ar pieciem, šoreiz padomju laika peldkostīmiem. Tos muzejam dāvinājusi Liene Opmane. Viņas māmiņa, bijusī Mērsraga iedzīvotāja Sarma Opmane (1948-2008, dz. Kalna), tos valkājusi atpūšoties Rīgas Jūrmalā.
Lienes Opmanes dāvinātais mammas peldkostīms Jūrmalas pilsētas muzeja kolekcijai
Vīriešu peldkostīms. 20.gs. sākums. Jūrmalas pilsētas muzeja kolekcija
Bērnu peldkostīms. 1934.gads. Jūrmalas pilsētas muzeja kolekcija
Jūrmalas pilsētas muzejs patiesi lepojas ar lielāko peldkostīmu kolekciju Latvijā - 33 sieviešu peldkostīmi (kopējie un atsevišķie), 1 vīriešu peldkostīms, 4 vīriešu peldbikses, 1 bērnu kopējais peldkostīms. Kopsummā muzeja krājumā pašlaik ir 39 dažāda veida un dažādu laiku peldkostīmi, no kuriem septiņi apskatāmi muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā „Rīgas Jūrmalas un Ķemeru kūrorta vēsture 18.-20. gadsimtā”.
Kolekcijā visplašāk pārstāvēti ir 20. gadsimta sieviešu peldkostīmi. Tie ir dominējošā pārsvarā, jo acīmredzot sievietes bijušas aktīvākas gan peldkostīmu pirkšanā, gan valkāšanā. Šie peldkostīmi ir arī vislabāk saglabājušies, jo zinot Sievietes būtību, vairākas sezonas ar vienu peldkostīmu nestaigāsi.
Divi sieviešu kopējie peldkostīmi (20. gadsimts, 30-tie gadi), kas apskatāmi muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, iereģistrēti jau 1959. gadā. Tie ir paši pirmie no 39 muzeja krājumā esošajiem peldkostīmiem.
Lielākā daļa peldkostīmu ir no padomju laikiem (25), tad seko 20. gadsimta 20.-40. gadi (13), bet 20. gadsimta sākumu pārstāv tikai viens unikāls eksemplārs - vīriešu kopējais peldkostīms (skatāms pastāvīgajā ekspozīcijā). Noteikti pieminams ir arī vienīgais kolekcijā esošais bērnu kopējais peldkostīms (1934. gads, glabājas krātuvē). To muzejam dāvinājusi žurnāliste Māra Miķelsone. Šo peldkostīmu divu gadu vecumā valkājusi viņas māte Biruta Miķelsone (1932., dz. Grīnberga), kad kopā ar vecākiem atpūtusies Majoros un Dzintaros.
Jāakcentē tas, ka arī paši Jūrmalas pilsētas muzeja darbinieki aktīvi papildinājuši šo peldkostīmu kolekciju. Gandrīz pusi no tajā esošajiem peldkostīmiem nēsājuši mūsu darbinieku radinieki. Tāpēc muzeja darbinieki aicina ikvienu, kuram varbūt drēbju skapja visdziļākajā nostūrī ir saglabājies kāds ar Jūrmalas kūrorta vēsturi saistīts peldkostīms, dalīties ar mums, tādejādi papildinot šo kolekciju.
Jūrmalas pilsētas muzejs
Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV-2015
15.maijs – 14.septembris t., c., pt., s., sv. 10.00–17.00
pirmdienās, otrdienās slēgts
15.septembris – 14.maijs t., c., pt., s., sv. 10.00–18.00
pirmdienās, otrdienās slēgts
piektdienās – ieeja bez maksas www.jurmalasmuzejs.lv