ELEKTRONISKO MEDIJU DARBNĪCAS JAUNĀKĀS AKTIVITĀTES Arnis Balčus E-LAB – kas jauns elektronisko mediju darbnīcā
Joprojām E-LAB strādā pie vairākiem kopīgiem un atsevišķi darbnīcas dalībnieki – pie individuāliem projektiem. Darbību sācis Re-LAB NETWORK – atvērts serveris, kas piedāvā iespēju māksliniekiem un citu radošo profesiju pārstāvjiem izvietot savus projektus uz re-lab.net servera, kā arī nepieciešamības gadījumā nodrošināt e-mail izveidi.
Šobrīd re-lab.net serverī glabājas gan E-LAB, gan individuāli projekti. Vairāki E-LAB mākslinieki patstāvīgi ir izveidojuši jaunus projektus vai vienkārši atjaunojuši savas vecās interneta lapas ar jaunu informāciju. Arvīds Alksnis izveidojis vēstuļu saraksti Rezone, Pēteris Ķimelis sācis vadīt projektu IR UZ (ir.uz). Serverī atrodamas arī citu organizāciju un mākslinieku interneta lapas, kuri tiešā veidā nav saistīti ar E-LAB darbību. Tāds ir radošās grupas Varka Crew projekts (varka.re-lab.net/), popmūzikas projekts Suede (re-lab.net/suede), sieviešu līgas akcija Sirdis (re-lab.net/LNwomen), Sergeja Timofejeva publicistika (re-lab.net/tim), Zwww.geocities.com/Vienna/Strasse/1580/), Arņa Balčus fotogrāfiju lapa (re-lab.net/arnis) u.c.
Kas attiecas uz starptautiskajiem pasākumiem, tad E-LAB piedalīsies biennālē ArtGenda Stokholmā ar interneta radio – workshop Acoustic Space un ar lekciju par net audio Xchange projektu un interneta radio attīstību. To visu sagatavos un vadīs Rasa Šmite un Raitis Šmits, kā arī Jānis Garančs.
Rezone vēstkopa
Rezone ir vēstuļu sarakste (mailing-list), kas nozīmē to, ka jebkuram elektroniskā pasta (e-mail) īpašniekam ir iespēja piedalīties šai sarakstē, teksta veidā iesūtot savas pārdomas, secinājumus, publicistiku, ziņas, kopā veidojot diskusiju par kādu no iztirzātajām tēmām. Tēma – kultūra un mākslas aktivitātes, kas, protams, neizslēdz iespēju apvienot arī citu sfēru interesentu viedokļus. Tikpat labi iesūtāmos tekstus var arī pārpublicēt no citām vēstuļu sarakstēm, komentējot tās latviešu valodā, jo šis mailing-list orientēts tieši uz latviešu valodā runājošiem cilvēkiem. Bez tam turpat regulāri tiek publicēta interneta radio OZOne programma.
Informācija atrodama: re-lab./lv/rezone
X-open channel
Interneta radio OZOne regulāri sācis darboties tiešraidē – katru otrdienu E-LAB notiek muzikāli priekšnesumi, kas bieži izvēršas par interesantiem eksperimentiem. Bez vietējās programmas, kura parasti iekļauj intervijas, DJ dzīvo mūziku un ziņas, izveidots arī X-open Channel – atvērtais raidīšanas kanāls, kas nozīmē to, ka no jebkuras citas vietas pasaulē cilvēks, kuram ir internets un real audio serveris, var raidīt savu skaņas materiālu uz Re-LAB real audio serveri. Bieži šādas skaņas tiek sūtītas no vairākām vietām vienlaicīgi, plus vēl E-LAB mūziķu radītās, tas viss sniedz savdabīgu muzikālu priekšnesumu. Tas ir kā saspēles mirklis, kad it kā savā starpā nepazīstami cilvēki kopā rada mūziku, to pakļaujot katra brīvai improvizācijai. To visu potenciālais interesents var dzirdēt no datora, kuram ir interneta pie-slēgums un skaņas karte.
Tiešraide (katru otrdienu no 21.00 līdz 01.00): ozone.re-lab.net/live.ram
Acoustic space
Aprīlī nāca klajā pirmais periodiskais E-LAB iespiedizdevums - žurnāls Acoustic Space, kas turpmāk iznāks reizi gadā. Acoustic Space ("Akustiskā Telpa") ir kataloga veida žurnāls, kas sastāv no materiāliem, kuri saistīti ar skaņas tiešraides iespējām internetā, interneta radio, muzikālajām akti-vitātēm, mediju kultūru un tīkla kriticismu, tādējādi iekļaujot daudzu ar interneta kultūru saistītu cilvēku literāros darbus. Žurnālā publicējušies autori no visas pasaules (Gērts Lovniks no Amsterdamas, Zina Kaije no Sidnejas, Eriks Deiviss no Sanfrancisko u.c.) un arī no Latvijas (Raitis Šmits, Alise Tīfentāle u.c.). Acoustic Space ir divvalodīgs izdevums - visi teksti ir tulkoti angļu un latviešu valodā. Šajā iespieddarbā ir plašs apskats par Latvijas mediju mākslas un Xchange On Air Session festivālu, kas notika pagājušā gada rudenī Rīgā.
Šis izdevums ir nozīmīgs materiāls saturiskajā ziņā, tajā ir apkopota informācija par neatkarīgo mediju pieredzi, kā arī par vienu no visjaunākajām tehnoloģijām internetā – audio tiešraides attīstību, kas šobrīd ir aktuāla parādība visā pasaulē.
Ilustrāciju sagatavojis Raitis Šmits
|